ellenzék;tüntetés;évértékelő;

- Orbán beszédét az ellenzék is "értékeli": a Várban tüntettek a pártok

Ezernél több embert várnak az ellenzéki pártok és független képviselők közös demonstrációjára.

A tüntetésnek vége a Várban. Az összegyűlt legalább ezer fős tömeg a Lánchídon át az Állami Számvevőszékhez (ÁSZ) vonul, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) épületét is érintve.

Szolidaritás legyen a jelszó

Szél Bernadett és Hadházy Ákos független képviselők következtek utolsó felszólalóként, együtt állva a színpadra. A szavak után eljött a tettek ideje, kezdte Szél. Az évértékelő fideszesekhez hasonlította a tüntetőket: míg előbbiek sötét leplek mögé bújnak, a tüntetők nem félnek, és büszkén vonulnak zászlóikkal. Orbán hazudott a beteg gyermekeket nevelő családoknak, nem mondta el, hogy bedőlt Paks 2, se azt, hogy a propaganda TV-ből kirúgják az ellenzéket. Azt sem mondta el, hogy buta embereket akar Orbán, ezért űzte el a CEU-t is. Az MTA-t pedig a legnagyobb magyar alapította, és a legkisebb akarja sírba tenni. A rendszer szerinte akkor fog megremegni, ha együtt lesznek a pártzászlók, és mindenki kimondja, amit gondol. Polt Péter és Kövér László is számíthat még az ellenzék figyelmére, mondta még el Szél. Legyen a jelszó szolidaritás egymás iránt, illetve "egy mindenkiért, mindenki egyért", zárta beszédét.

Hadházy jó hírrel kezdte, mi szerint egy kormány-közeli médium igazat mondott: ő azért gyűjti az aláírásokat, mert Orbán Viktort börtönben akarja látni. Hősnek nevezte azt a több tízezer embert, akik gyűjtik az aláírásokat, és azokat, is akik aláírták, vagy alá fogják írni az íveket. Az MTVA szivárogtató munkatársának pedig egyenesen tapsot kért, csak úgy, mint a bajai Szabó Richárdnak, aki nem hagyta magát megfélemlíteni.

"Akarunk mi 1944-ben élni?"

V. Naszályi Márta következett, a Párbeszédtől. A magyar állam elővásárlási jogot vezetett be a budavári ingatlanokra, mondta, arról beszélve, hogy hogyan sajátítja ki a negyedet az Orbán-kormány. Az MTA egyévi költségvetésével hozták létre a Várkapitányságot is. Majd a kormány múltidéző terveire válaszul azt kérdezte: akarunk mi 1944-ben élni? Szerinte a fideszesek saját maguknak akarnak budavári luxuspalotákat építeni. Akarunk-e mi az 50 évvel ezelőtti Magyarországon élni, kérdezte válaszul arra is, hogy van, aki azzal védi a rabszolgatörvény miatti 6 napos munkahetet, hogy régen is ez volt. Szerinte a túlóratörvény a Fidesz elővásárlási joga az emberek jövőjére, akik viszont azért jöttek el tüntetni, hogy elmondják: a jövő az övék.

Vidéken még többen vannak

A Momentumot szóvivője, Nemes Balázs képviselte a demonstráción. Mindig csodálatos, amikor ennyi embert lát, mondta, mert mindig tudja ilyenkor: vidéken még többen vannak. Tegnap Szolnokon tüntetett, de a pécsieknek is nagy tapsot kért: már megvan az ottani független jelölt, Péterffy Attila. Majd a Várkert körüli kordonról beszélt: bukni fog Hoppál Péter és Révész Máriusz is, akik védelmükbe vették azt. Majd a kormány "álhírgyárosairól" beszélt, akik havi félmilliós fizetésért azon dolgoznak, hogy emberek életét tegyék tönkre. Majd az MTA-nak kért szolidaritást.

"Ti mikor láttátok a fideszeseket utoljára dolgozni?"

Az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó a rendőrökhöz fordulva kezdet beszédét: az Orbán-kormány nem fizeti a túlórájukat, de az ellenzék majd fogja. Majd Orbán "három gyerek, három szoba, négy kerék" szlogenjét idézve kijelentette, a kormányfőnek már nincs meg a négy kereke. Amíg Orbán a miniszterelnök, addig csak a hazájukat elhagyva van jövője a magyar gyerekeknek, mondta, majd rátért a rabszolgatörvényre is. Ha egy embernek hétből hat napot folyamatosan dolgoznia kell, mikor csináljon a hazának gyereket - tette fel a kérdést Kósa Lajosnak címezve. "Ti mikor láttátok a fideszeseket utoljára dolgozni" - kérdezte aztán a tüntetőktől. Végül Bangóné azt üzente Orbánnak, amit ő maga mondott korábban: "a kapitalisták azok, akik eladják nekünk a kötelet, amire majd felakasztjuk őket".

Demokráciát és európai Magyarországot

"Sziasztok, demokraták, kezdte beszédét Bősz Anett a Liberálisoktól. Szabadságunkat csak közös felelősségvállalás árán vásárolhatjuk meg, hangsúlyozta. Közösen kell kiállni, mondta. Szerinte az ellenzéket nem az Orbán iránti gyűlölet tartja össze, hanem az aggodalom az elesettekért és segíteni akarás. Aggódunk a nőkért, a romákért, a mozgásukban korlátozottakért, a meleg közösségekért, és mindenkiért, aki nem ért egyet Orbán Viktorral. Azért vagyunk most itt, hogy egy olyan országért küzdjünk, ahol nincs kirekesztés - fogalmazott. Demokráciát és európai Magyarországot követelve zárta beszédét Bősz.

A minimálbér még mindig 28 500 forint

Schmuck Erzsébet vette át a mikrofont, az LMP-től. A közvélemény-kutatások mutatják, hogy nem csak az Orbán-kormány fordult el az emberektől, de az emberek is tőle, mondta beszédében. "Orbán Viktor elveszítette a valóságérzékét" - tette hozzá, mivel míg növekvő bérekről és stabilitásról beszél a kormányfő, valójában egy összeszerelő ország lett Magyarországból, ahol a multikat támogató kormány folyamatosan szorítja lefelé a béreket. Nem beszélt Orbán se a rabszolgatörvényről, se a devizásokról, se a kilakoltatott családokról, folytatta. "Ma Magyarországon a minimálbér még mindig 28 500 forint" - mondta, hangsúlyozva, hogy míg százmilliárdok mennek el a sport-TAO-val például, a bérekre nincs néhány tízmilliárdja. Majd az EP-választások tétjéről beszélt Schmuck: ő olyan képviselőket akar látni Brüsszelben, akik az embereket képviselik, nem a multikat, és kiállnak a zöld értékek mellett a küszöbön álló klímakatasztrófa idején.

A Fidesz legfőbb partnere a közöny

A jobbikos Jakab Péter kapott következőként szót. Az elmúlt három évben tízezer magyar családot dobott az utcára Orbán, hangsúlyozta, míg Mészáros Lőrincet milliárdossá tette, így erkölcstanból bukott a kormányfő. 2010 óta stadionon kívül csak "őfelsége királysága" épült az országban, mondta. "Harcoljunk egy olyan államért, ami tisztességre épül, és nem lopásra" - folytatta. Jakab szerint Orbán csak két lehetőséget hagyott: megszokni vagy szökni. Ám a jelenlévők egy harmadikat választottak, és fellázadtak. A Fidesz legfőbb partnere nem a KDNP szerinte, hanem a közöny. "Ébredj, magyar" - skandálta a tömeg. Jakab a korrupció és a népbutítás elpusztítását ígérte, ami után ismét büszkén lehet majd magyarként élni.

"Éljen a negyedik magyar köztársaság"

A beszédeket Gréczy Zsolt DK-s képviselő kezdte. Kimaradtak a devizások, a nyugdíjukért rettegő nyugdíjasok, a tanulástól elvágott fiatalok, hangzott Orbán szavaira válaszul. A tömeg hangosan helyeselt, mikor a színpadról visszautasította a kormány náci-vádját, mondán, az inkább a Fideszre igaz. Amit Orbán csinál, az egész Európára veszélyes, hívta fel a figyelmet Gréczy. "Ti egész Európának üzentek, köszönjük nektek" - mondta a több száz fős tömegnek. "Éljen a negyedik magyar köztársaság", zárta beszédét, hangsúlyozva, hogy előbb-utóbb úgyis győzni fog a demokrácia.

"Tüntessünk együtt a rabszolgatörvény és Orbán Viktor kiépülő diktatúrájával szemben" - hívnak tüntetésre az ellenzéki pártok és független képviselők közösen. A 4-kor kezdődő rendezvényre ezernél több embert várnak a Szent György térre, a Budai Várba.

A szervezők közt szerepel az MSZP, a Jobbik, a Párbeszéd, az LMP, a DK, a Momentum és a Liberálisok, illetve függetlenként Szél Bernadett és Hadházy Ákos. A demonstráció idején forródrótot működtet a TASZ jogvédő szervezet.

Gyermekvállalási kedvezmények, a csok kiterjesztése, hitel autóvásárláshoz, a négy vagy több gyereket nevelő nők mentesülése a személyijövedelemadó-fizetés alól, bölcsődei fejlesztés, nyelvtanfolyamok támogatása - többek között ezeket jelentette be évértékelő beszédében Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap a Várkert Bazárban.