Körbevették az épületet
Ezt követően felállt az élőlánc az MTA épülete körül, több sorban sorakoztak az emberek. „Szolidaritás!”, „Szabad ország, szabad tudomány!”, „Szabad MTA-t!”, „Demokráciát!” – skandálták a demonstrálók.
Tudósítónknak az egyik tüntető elmondta: nehéz helyzetbe került az MTA, és remélik, hogy konszenzust tudnak majd hozni, össze tudnak fogni. „Úgy látjuk, hogy ez magától nem megy, ezért vagyunk itt” – tette hozzá.
Rengetegen szolidárisak az Akadémiával
Hosszasan sorolták azokat a magyar és külföldi intézeteket, amelyek kiállnak az MTA mellett. A résztvevők megtapsolták a felsorolást. A szervezők köszönetet mondtak az Akadémia elnökének és elnökségének, de megköszönték a fizikai dolgozók támogatását is.
Taps Lovász Lászlónak
Lovász László MTA-elnök később lejön a tiltakozókhoz, és átveszi az akadémiai elvonások ellen tiltakozók által gyűjtött aláírásokat – jelentették be a szervezők a beszédek után. Egyben átadják neki annak a felmérésnek az eredményét is, mely szerint a kutatók elutasítják a Palkovics-tervet. Lovász közben meg is érkezett, nagy tapssal fogadták a tüntetők.
„Elutasítjuk a Palkovics-tervet!”
Ha engedünk a minisztérium akaratának, akkor a függetlenséget veszítjük el. Ezért kénytelenek vagyunk a politikával konfliktust vállalni, fontos, hogy cselekvő közösség tudjunk maradni. Az Akadémiai Dolgozók Fórumának ki kell állnia az MTA függetlenségéért. „Elfogadhatatlan a Palkovics-terv számunkra, mert nem más, mint megszorító intézkedés, és felszámolja az Akadémia autonómiáját” – sorolta Szilágyi Adrienn.
Nemzetközi kiállás az Akadémia mellett
Az akadémiai kutatóhálózat nem önmagában létezik, mert külföldi intézetekkel, hazai egyetemekkel, intézményekkel áll kapcsolatban. Ezt mutatja, hogy kiállnak mellettünk Kolozsvárott és Szegeden, hogy például Varsóból is jöttek a mai tüntetésre – erről beszélt a demonstráció utolsó szónoka, Szilágyi Adrienn történész. Közös feladatunk a mindenkori kritikai álláspont megfogalmazása és képviselete. Ereje a közösségnek és az egységnek van.
A Corvinus példáját emlegették
Az akadémiai kutatóintézetek vezetői arra hajlanak, hogy induljanak a kiválósági pályázatokon. Miért nem lehet az Akadémiát hasonlóan működtetni, ha a Corvinus Egyetem esetében ez megoldható? Kenesei István felidézte, hogy amikor a Liszt Ferenc Repülőtér névadásával kapcsolatosan a kutatók szakvéleménye nem tetszett a kormánynak, az ezzel foglalkozó bizottságot feloszlatták, egyeseket elbocsátottak állásukból. De a nyelvészprofesszor szerint ha az Akadémia átjut a nehézségeken, nagy dolgokra lesz képes.
Nem vagyunk sorosisták!
Elvonták az alapellátást, 54 perc volt konzultálni róla. Azt szokták felhozni az Akadémia ellen, hogy semmilyen ügyben nem fejezte ki a szolidaritását. Ez nem igaz – mondta Kenesei István. Az MTA-nál együtt dolgoznak konzervatív gondolkodásúak, liberálisok, baloldaliak, jobboldaliak, és mindig tudtak közösen dolgozni, együttműködni. „Kikérjük magunknak, hogy sorosistáknak, komcsiknak nevezzenek bennünket!” – tette hozzá a professzor. Emlékeztetett: a vörösiszap-katasztrófa idején az Akadémiát kérték fel szakvélemény kiállítására, tehát az MTA szolidáris volt azokkal, akik elvesztették lakóhelyüket, vagyonukat.
A kutatóhálózat van veszélyben!
Az egyetemi autonómia csökkentésével kezdődtek a dolgok, a kancellári rendszerrel, a közoktatás leépítésével, a CEU elüldözésével folytatódtak. Fel lehet tenni a kérdést Kenesei István szerint, hogy ki lesz a következő. Mint mondta, nem maga az Akadémia, hanem a kutatóhálózat van veszélyben.
Kenesi István: az MTA presztízséért kutatunk
Engedjétek meg, hogy tegezzelek mindannyiótokat. Amikor elkezdtem a pályámat, nem gondoltam, hogy ide jutok – kezdte beszédét az Akadémia levelező tagja. Senki sem gondolta volna, hogy egyszer a tudományért, az Akadémiáért kell tüntetni. Csináljuk azért a kevés fizetésért a kutatás, mert szeretjük, azért vagyunk Magyarországon, csináljuk az MTA tekintélyéért – mondta a nyelvész professzor.
Megkezdődtek a beszédek
Pléh Csaba az első szónok. Szerinte elterjedt az a nézet, hogy az innovációs minisztérium tervezete valamiféle állóvízbe dobna követ, holott ez nincs így. A kutatók, tudósok egymással versenyezve próbálják jobbá tenni a tudomány világát. '56 után jó egy évtizedig tartott, míg a tudomány kiharcolta magának, hogy kompetitív alapon osszák el a forrásokat. A Palkovics-féle tárca tervezete félrevezető – mondta az akadémikus. A verseny félreértelmezett kiterjesztése óriási kockázatot jelent. „Igazából azt követeljük, hogy el a hivatalnoki kezekkel a tudományra szánt pénzek elosztásától!” – fogalmazott Pléh Csaba, a hallgatóság pedig tapsolt.
A DK is részt vett a Magyar Tudományos Akadémia melletti demonstráción
A párt budapesti sajtótájékoztatóján a DK frakcióvezető-helyettese indoklásként azt mondta, hogy a kormányzati műhelyekben olyan döntések születnek, amelyek semmibe veszik a Magyar Tudományos Akadémiát és az akadémiai dolgozókat. Tudomány nélkül nincs sikeres ország, a tudomány az alapja a korszerű társadalomnak és az innovációnak – jelentette ki Arató Gergely. A politikus szerint az MTA tervezett kormányzati átalakítása egy „háborús csapással ér fel”. Az MTA az elmúlt években rengeteget tett annak érdekében, hogy visszacsábítsa a fiatal kutatókat, de a tudósok most ezrével fogják elhagyni az országot – tette hozzá.
Arató Gergely azt is nyilvánvalónak nevezte, hogy a kormány nem szakmai, hanem politikai okok miatt „haragszik” az MTA-ra és a tudományos életre.
Egyre többen a téren
A tüntetés 13:30-ra meghirdetett kezdete előtt pár perccel mintegy ezren lehettek az Akadémia épületénél – jelentette helyszíni tudósítónk.
Külföldi diákok is tiltakoztak
A Hallgatói Szakszervezettel együtt mintegy 15 külföldi diák is érkezett. Ők olyan táblát tartottak a kezükben, amelyen 2010-től időrendben sorolták fel, hogyan véreztette ki a felsőoktatást a Fidesz.
Fiatalok, idősek, egyetemisták a téren
Meglepően sokan voltak már 13 óra után nem sokkal, a gyülekezéskor az Akadémia épületénél. Helyszíni tudósítónk szerint néhány százan lehettek. Többségében fiatalok – persze nem is ér rá más ilyenkor, leginkább csak az egyetemista és a nyugdíjas. Befutottak „Szabad ország, szabad egyetem!” skandálással a Hallgatói Szakszervezet tagjai, ők is több tucatnyian.