Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) a nyers adatok szerint 4,8 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított, kiegyensúlyozott adatok szerint 4,9 százalékkal nőtt 2018-ban az egy évvel korábbihoz képest - jelentette első becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Tavaly a negyedik negyedévben a GDP a nyers adatok szerint 5,0, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 4,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
csütörtökön. Az előző negyedévhez mérten 1,1 százalékkal nőtt a GDP a múlt év negyedik negyedben szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint.
Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője az adatok ismertetésekor kiemelte: 14 éves rekordnak számít a tavalyi negyedik negyedéves gazdasági növekedés, a negyedéves adatokban 2004 második negyedévében mértek a legutóbb hasonló növekedést - közölte az MTI. A gazdaság növekedéséhez a legtöbb nemzetgazdasági ág hozzájárult, a legnagyobb mértékben a piaci alapú szolgáltatások. Ezen belül jelentősnek mondta a belföldi kereskedelem és a szálláshely-szolgáltatás növekedését.
Ha csak pusztán a számokat vesszük figyelembe, akkor a tavalyi ipari adatok megjelenése után már sejteni lehetett, hogy a pozitív meglepetés benne van a levegőben - érvelt Virovácz Péter. Az ING Bank vezető elemzője szerint feltételezhető, hogy a mezőgazdaság és az építőipar sokat javított a számokon. Bár az adókedvezmények hatására felfutott a lakásépítési kedv, de ennek a GDP számbavételekor kicsi a jelentősége.
Az viszont tény, hogy a hazai gazdaság felzárkózása érdemben gyorsult, mivel az euró-övezet növekedése az előzetes becslés szerint meredeken, 1,2 százalékra lassult, így a tavalyi év egészében mintegy 3 százalékpont volt a hazai gazdaság "előnye".
A magyar gazdaság újabb kori történetében már voltak ilyen felzárkózási periódusok, amelyek azonban hamar elolvadtak. A hazai elemzők most bizakodnak abban, hogy ezúttal nem így lesz. Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője hívta fel a figyelmet arra, hogy a hazai GDP bővülése régiós összehasonlításban is éllovasnak számít, a szlovák GDP növekedése messze alulmúlva a várakozásokat 3,6 százalékra lassult az előző negyedévi 4,6 százalékról, Romániáé is "csak" 4,1 százalékos volt.
Ugyanakkor az elemzők 2019-ben a gazdaság 3,5 százalékra történő lassulását várják. Ez alól egyedül Suppan Gergely 4,2 százalékos jóslata kivétel, a Takarékbank vezető elemzője ugyanis mindig optimistább pályatársainál, bár az kétségtelen tény, hogy a 2018-as növekedés ütemét valamennyiüknél pontosabban találta el. Idei optimizmusát arra alapozza, hogy továbbra is erőteljes maradhat a bérkiáramlás, amit a munkaerőhiány, a szocho várható csökkentése, a minimálbéremelések, valamint egyes nagyvállalatok bérmegállapodásai is támogathatnak. Így a fogyasztás növekedése továbbra is erős támasza marad a növekedésnek. Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint a tavalyi kiugróan magas tempó 2019-ben már nem tartható, ugyanakkor a napokban bejelentett kormányzati lépések a második félévben élénkítik a gazdaságot.
A nemzetközi gazdasági kilátások romlottak, ami a magyar exportot negatívan érintheti. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint a várható lassulásban szerepet játszik majd, hogy álláspontja szerint 2018-hoz képest alacsonyabb lesz a reálbérnövekedés. A kisebb mértékben növekvő bérek felhasználása sem ismert, így azt sem, hogy a lakosság mennyit költ majd fogyasztásra, miután ennek növekedését fékezheti a hirtelen belelendült infláció is - mondta az ING Bank vezető elemzője.