Iszlám Állam;külföldi dzsihadisták;

2019-02-18 14:56:43

Hazatér az Iszlám Államhoz csatlakozott brit dzsihadista nő

Első két gyermeke szíriai elvesztése után Shamima Begum a brit egészségügyi ellátás keretében szeretne szülni. A brit hatóságok és közvélemény megosztottak az ügyben.

Kereken négy évvel ezelőtt alaposan megbolygatta a kedélyeket három kelet-londoni tinédzser lány fényképe, akik szüleik tudomása nélkül felszálltak egy Törökországba induló repülőgépre, majd onnan átlépték a szír határt, hogy csatlakozhassanak az Iszlám Állam erőihez. Ugyanannak a Bethnal Green-i iskolának, ahová Shamima Begum és a többiek jártak, egy negyedik tanulója, Shamima Begum már egy évvel korábban megtette ugyanezt azt utat. Ő beszélte rá a könnyen manipulálható lányokat, hogy a Szíriában, pontosabban az Iszlám Állam által kikiáltott kalifátusban boldoguljanak a fiatal dzsihádista harcosok oldalán.

2019 februárjában Anthony Loyd, a The Times legendás háborús tudósítója találta meg, komoly erőfeszítések után Shamima Begumot egy szíriai menekülttáborban. Az immár 19 éves fiatal nő éppen hétvégén hozta világra gyermekét. Előző két gyermekét betegség és alultápláltság miatt elvesztette. Begum, feltehetőleg hazatérése reményében hosszasan és meghökkentő nyíltsággal beszélt az újságírónak az elmúlt négy év tapasztalatairól. A világ legbrutálisabb rendszereinek egyike által számára kijelölt férjet, Yago Riedijket őszintén szereti. A férfi két héttel ezelőtt csapatával együtt megadta magát egy a Szíriai Demokratikus Erőkhöz tartozó csoportnak. A holland középosztálybeli családból származó dzsihádistát korábbi terrorista cselekményei miatt tavaly távollétében börtönbüntetésre ítélték hazájában.

Shamima a szigorúan őrzött al-Hawl menekülttáborban elmondta, hogy a “kalifátusnak vége”. “Akkora volt ott az elnyomás és korrupció, hogy nem hiszi, megérdemelték volna a győzelmet”. Minden szenvedése és vesztesége ellenére leszögezte, nem bánta meg, hogy csatlakozott az Iszlám Államhoz. Ami a brit közvéleményt talán a leginkább elborzasztotta, az az a kijelentése volt, hogy ha nem is volt tanúja egyetlen ISIS-kivégzésnek sem, nem rendítette meg, amikor az első levágott fejet pillantotta meg egy szemétládában. „Egy a harctéren elfogott fegyveresé volt, az iszlám ellenségéé” - hangoztatta.

Begum feltárta az újságíró előtt, hogy vissza kíván térni az Egyesült Királyságba, mert gyermekét ott kívánja felnevelni. Amennyiben erre sor kerül, a területileg illetékes Tower Hamlets önkormányzat biztosítani fogja, hogy a gyermek ne kerüljön szélsőségesek befolyása alá. A fiatal nő tudja, hogy hazautazása “ellentmondásos és fokozott figyelem tárgya lesz”. Tisztában van azzal is, hogy rendőri vizsgálat, sőt akár elzárás vár rá.

Sajid Javid belügyminiszter mindent elkövetne, hogy megakadályozza a hazatérést. Alex Younger, az MI6 hírszerzés vezetője viszont a müncheni biztonságpolitikai konferencián kifejtette, hogy Begumnak, aki egyedül brit útlevéllel rendelkezik, "joga van átlépni a határt". Figyelmeztetett azonban, hogy a Szíriából visszaérkező britek “nagy veszélyt jelentenek és szigorú ellenőrzés alatt kell tartani őket, hogy ne okozhassanak bajt a lakosságnak”. David Gauke igazságügyi miniszter szintén annak a véleményének adott hangot, hogy “nem lehet megakadályozni a volt dzsihádista menyasszony visszatérését, mert nem lehet embereket hontalanná tenni”.

Begum közvetlen segítséget nem várhat szülőhazájától, miután a nemzetbiztonságért felelős államtitkár, Ben Wallace megüzente: “nem teszi kockára brit állampolgárok életét azzal, hogy a terhes asszonyt és más, fogolytáborokba került volt terroristákat egy összeomlott államalakulatból megpróbálnak kimenteni”. Shamima Bethnal Green-i családja viszont kéri a brit hatóságokat, adják majd az ő gondozásukba új unokájukat. Lányukra valószínűleg börtönbüntetés vár, így viszont levennék a terhet az adófizetők válláról.