hitel;Házasság;családtámogatás;Novák Katalin;

2019-02-18 18:51:39

Férfiaknak is jár az asszonyhitel

Nem tűnik éppen kiérlelt koncepciónak az Orbán Viktor által bő egy hete bejelentett, fiatal házasoknak kínált hitelprogram, lassan ugyanis teljesen követhetetlenné válik, kik és milyen feltételekkel vehetik majd igénybe azt.

A kölcsönnel kapcsolatban a médiában napról napra új információkat csepegtető, gyakran félreérthetően fogalmazó Novák Katalin hétfői sajtótájékoztatóján – saját korábbi nyilatkozatainak ellentmondva - újabb részleteket közölt, és a többiek között sajátos értelmezésbe helyezte az özvegység fogalmát is.

A családügyi államtitkár az MTI jelentése szerint azt mondta: a férfiak is igénybe vehetik a fiatal házasok gyermekvállalási támogatását (ami valójában egy kamatmentes hitel - a szerk.), és nem számít az sem, ha mindkét házastárs elvált, ha addig nem született gyermekük. 

Múlt héten az Emberi Erőforrások Minisztériuma még azt közölte lapunkkal: a legfeljebb 10 millió forintos kamatmentes hitelt azok a 18-40 év közötti, első házasságában élő nők igényelhetik majd júliustól, akiknek július 1. után új gyermekük születik, és legalább három éves munkaviszonnyal vagy felsőoktatási jogviszonnyal rendelkeznek. Azt már hiába próbáltuk megtudni: a munkaviszonynak folyamatosnak kell-e lennie, és amennyiben igen, úgy a közmunkások ki vannak-e zárva a programból - hiszen velük legföljebb 12 hónap munkaviszonyra szerződnek -, a tárca nem válaszolt. A hétfői sajtótájékoztatóra pedig lapunkat nem hívták meg – sőt, a jelek szerint csak kormánybarát médiumok vettek részt rajta -, így kérdéseinket nem is tudtuk feltenni Novák Katalinnak.

Így arra sem tudtunk rákérdezni, miért csak a nők számára írnak elő korhatárt a hitel felvételéhez. Az államtitkár ugyanis közölte: a 18-40 év közötti életkori megkötés csak a feleségekre vonatkozik, a férjekre nem. Az is meglehetősen érthetetlen kikötés, hogy ha a házaspár valamelyik tagjának született már gyermeke, akkor legalább az egyik félnek az első házasságában kell élnie. Így például, ha egy 40 év alatti, elvált, gyermekes nő újra férjhez megy egy első házasságát kötő férfihez, akkor ők igényelhetik a hitelt. Az pedig végképp értelmezhetetlen kijelentés, miszerint az özvegység nem számít korábbi házasságnak (sic!), így akinek meghalt a házastársa, az első házasnak számít támogatási szempontból. 

Novák Katalin a sajtótájékoztatón elismételte, hogy - az MTI jelentésében konzekvensen támogatásnak nevezett – hitel felvételének további feltétele a legalább hároméves munka-, vagy felsőoktatási jogviszony, annak részleteire azonban továbbra sem tért ki. Azt is közölte: a lehetőséggel 2022 végéig lehet élni. Amennyiben a kölcsön igénylésétől számítva öt éven belül megszületik egy gyerek, a törlesztést felfüggesztik három évre, a második gyerek születésénél további három évre, és ekkor elengedik a tőketartozás 30 százalékát is. A harmadik gyerek megszületésénél pedig a hitelt teljes egészében elengedik. Ha viszont az igényléstől számítva öt éven belül nem születik gyermek, a kölcsön piaci kamatozásúvá alakul és a korábban felvett kamattámogatást is vissza kell fizetni. Az nem derült ki, hogy pontosan milyen kondíciókkal alakul majd „piaci kamatozásúvá” a hitel, hiszen a bankok jelenleg eltérő feltételekkel és kamatokkal kínálják szabadfelhasználású termékeiket attól függően például, hogy jelzálogkölcsönről vagy személyi hitelről van-e szó. Ennek ismerete nélkül nehezen értelmezhető Novák Katalin azon kijelentése is, miszerint, ha a házasok hibáján kívül nem született gyermek, a járási hivatal kedvezőbb feltételeket állapíthat meg. Nem derült ki továbbá a sajtótájékoztatón az sem: a fent felsoroltakon kívül lesz-e az igénylők jövedelmi helyzetét vizsgáló hitelbírálat, vagy válogatás nélkül öntik majd a fiatal házasokra a 10 milliós forintos hitelösszegeket.