A bridzs kártyajáték, egyben versenysport is. Az idén negyvenkettedszer rendezték meg a Budapesti Nemzetközi Bridzsfesztivált, amelyre Lengyelországból, Németországból és Szlovákiából is érkeztek résztvevők. A magyar bridzsezőknek ez nem volt teljesen új, de a külföldiek először találkozhattak azzal, hogy ezúttal nem vehettek kártyát a kezükbe. A versenyt elektronikusan bonyolították le: a játékosok az eléjük helyezett tableten csippantották be a liciteket, és a képernyő megérintésével játszották ki a lapokat is.
A bridzs lényege, hogy az asztalnál szemben ülő játékosok párt alkotnak, a lejátszandó felvételt meghatározó licitálás során a szabályok szerint információt cserélnek, és a lejátszás során is szükségük van arra, hogy megfelelő következtetéseket vonjanak le a lapok kijátszásából.
Általában az asztalon átlósan elhelyezett fal választja el a partnereket, ez akadályozza meg, hogy arckifejezéssel, testtartással, kézmozdulattal szándékosan vagy szándéktalanul illegális infót lehessen közvetíteni. Ez már a hetvenes évektől így van, mégis mostanában egymás után kapták csaláson a világ elitjébe tartozó bridzsjátékosokat.
Boye Brogeland norvég mesterjátékos 2015-ben állt elő azzal, hogy a nagy amerikai versenyeken aratott győzelmeik során a csapatában játszó izraeli pár, Fisher–Schwartz illegális eszközöket használt. A fal alatt a licitlapok átcsúsztatására szolgáló tálca manipulálásával jelezték, milyen kártya kijátszását kérik a partnertől. Brogeland lemondott a megnyert trófeákról, a szponzorok támogatásáról a fair játék érdekében. Nem sokkal később kiderült, hogy világranglista első két helyezettje, az olasz színekben világbajnokságot nyert, de az utóbbi években sok pénzért monacóinak szerződött Fantoni–Nunes a kártya függőleges vagy vízszintes kijátszásával adott jelzéseket egymásnak. A 2016-os világbajnokság kezdetekor a Bridzs Világszövetség bejelentette, hogy a lengyel Balicki–Zmudinski hasonló eszközök alkalmazása miatt nem játszhat a versenyen. A német szövetség is lépett, eltiltotta a válogatott Piekarek–Smirnovot. Ez a páros az egyetlen, amelyik maga is elismerte a csalást, de nem árulta el a módszerét, és azt állította, hogy ezzel csak ki akarták egyenlíteni az esélyeket, mert „a többiek is csalnak”.
Ez azért fontos, mert a bridzstársadalom ugyan meg van győződve, hogy a szakértők minden esetben bizonyítani tudták a csalást, a polgári bíróságok nem fogadják el a statisztikai módszereket. Nem elég nekik, hogy a bűnös játékosok a lejátszott partikban a „a valószínűnél sokkal többször jártak jól a játékukkal”, ami illegális eszközök alkalmazását bizonyítja. Csak a tetten érést fogadják el meggyőzőnek.
A svájci Lausanne-ban ülésező Nemzetközi Sportbíróság Fulvio Fantoni és Claudio Nunes ügyében nem látta teljesen bizonyítottnak a vádakat, ezért eltörölte eltiltásukat, és a perköltségek nagy részének megfizetésére kötelezte az Európai Bridzsszövetséget. Az izraeli páros is fellebbezésre készült, de végül elállt tőle. Ők nem voltak biztosak a dolgukban. Az ellenük folyó eljárásban az európai szövetség fegyelmi bizottságát az a dr. Winkler Gábor vezette, aki vasárnap Dumbovich Miklós partnereként megnyerte a budapesti bridzsfesztivál páros versenyét.
A legerősebb magyar párosként számon tartott két játékos eredményét senki sem gondolhatja csalás eredményének. A tableteken való játéknak éppen az a legnagyobb előnye, hogy szinte teljesen kiküszöböli az illegális módszerek alkalmazásnak lehetőségét. A gép nem engedi a szabálytalan játékot, megakadályozza a renonszot, pontosan méri a felhasznált időt, nem lehet a kártyalapokkal-licitkártyákkal vagy a tálcával manipulálni. És lehet, hogy az alacsonyabb szinten játszóknak hiányoznak a szép, új vagy a gyűrött szélű, piszkos kártyalapok, a versenyzők azonban mind gyakorolnak-edzenek az interneten, ahol szintén a képernyőn megjelenő színes ábrák helyettesítik az igazi ászokat, királyokat, dámákat.