Jóváhagyta az Egri Törvényszék 2017 szeptemberi ítéletét a Debreceni Ítélőtábla: ezzel jogerősen 18 év fegyházbüntetésre ítélték a gyöngyösi kislány haláláért felelős anyát, J. M-et, míg másodrendű vádlott apa, K. G. Zs. 15 év fegyházat kapott.
Mindkettejüket különös kegyetlenséggel és 14. életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette miatt ítélték el, a gyilkosság azonban nem pillanat műve volt, mondhatni hónapokig tartott.
A védőnő csak zavart volna
A bíróság közleményében emlékeztet az országos sajtóvisszhangot és felháborodást kiváltó ügy előzményeire: vádlottak 2012-től élettársakként éltek gyöngyösi albérletükben két közös kiskorú lánygyermekükkel együtt (A nőnek ugyanakkor négy gyermeke született, kettő közülük más apákkal élt). A szülők a 2014 novemberében született második gyermekük születése előtt is visszautasították a védőnői ellátást, és nem működtek együtt a gyermekjóléti központtal, mert úgy ítélték meg, hogy a védőnői tevékenység a család szükségtelen zaklatásával jár.
A második gyermek születése után a vádlottak kizárólag választott házi gyermekorvosukkal tartották a kapcsolatot egészen 2015 júliusáig, ezt követően azonban a kislányt már orvoshoz sem vitték, a kötelező gyermekorvosi vizsgálatokra, valamint a további oltások beadására sem került sor. A gyermekorvos a gyermeket nem vizsgálta meg, súlygyarapodását nem tudta ellenőrizni, súlyának mérésére a gyermekorvos előtt nem került sor, súlyának adatait a kislány édesanyja, az I. rendű vádlott már csak telefonon diktálta be 2015 októberéig.
A vádlottak 2015 júliusa után a kiskorú gyermekük megfelelő tartására, gondozására, táplálására vonatkozó törvényi kötelezettségüket elmulasztották, az általuk észlelt folyamatos és jelentős súlycsökkenés ellenére a gyermeket megfelelő módon nem táplálták, nem vitték orvoshoz.
A másfél éves gyerek hónapokig tartó kálvária után 2016 májusában, otthonában halt meg.
Ölni tudnak a figyelemért
Az ügy kapcsán az Index korábban arról írt, hogy a keresztnéven is említett anyának Münchausen by proxy szindrómája lehet. Olyan pszichés torzulás ez, melyben a szülő - főként az anya – megbetegíti, lopva bántalmazza, akár haláláig is mérgezheti gyermekét, hogy ezzel szánalmat, együttérzést, de mindenképpen figyelmet ébresszen környezetében, miközben ő maga az odaadó, minden áldozatot vállaló szülő szerepében tetszeleghet.
A portál idézte az orvostanszakértőt is, aki az elítélt anya mind a négy gyerekének orvosi dokumentációját áttanulmányozva mondott véleményt. A másik három gyerek életben van: a két legidősebb, akik miatt korábban kiskorú veszélyeztetése miatt marasztalták el az anyát, az apákkal, az áldozat testvére pedig nevelőszülőhöz került, miután a szüleit letartóztatták.
Mindegyik gyereknek kijutott az orvosokból és a vizsgálatokból, egyikük sem fejlődött úgy, ahogy kellett volna. Az anya állította, hogy közösen nevelt lányaik ritka, genetikai alapú zsírfelszívódási betegségben szenved – erre vonatkozóan azonban semmilyen bizonyíték nem merült fel.