pártok;Brexit;

2019-02-21 19:08:44

Felbolydult a brit pártrendszer

A héten már tizenegy westminsteri képviselő fordított hátat pártjának. Mások is csatlakozhatnak még a Független Csoporthoz.

Új politikai formáció jött létre a héten. A The Independent Group of Members of Parliament egyelőre nem tervezi, hogy szervezett és bejegyzett párttá alakul. Nem hivatalos vezetőjének a Munkáspártnak hátat fordított Chuka Umunna streathami képviselő számít.

Az alapvetően kétpárti brit politikai struktúra átrendeződésének valószínűleg csak a kezdete alaposan megérintette az embereket. Még akkor is, ha nehéz felmérni, apró földmozgásról, vagy valóságos földrengésről, egy nagyszabású átalakulás kezdetéről van szó. A jelek szerint a Brexit szétzilálja az Egyesült Királyság alkotmányos egységét, gazdaságát, társadalmi berendezkedését és pártrendszerét is.

A pártjából kivált képviselők külön-külön tájékoztatták a közvéleményt döntésük okairól. Ezekben két közös, fájdalmas vonás látható. Egyikük sem „nyújtotta be könnyedén a válókeresetet”. Chuka Umunna, akinek 2015-ben komoly esélye lett volna a Munkáspárt vezetői tisztségére, ha a médiának a családja iránti túlbuzgó érdeklődése nem vette volna el gyorsan a kedvét a kampánytól, bevallotta, azt gondolta, „halálos ágyán” is a Labour-höz fog tartozni.

Két nappal később a volt konzervatív képviselő, Anna Soubry - aki David Cameron kormányában államtitkár volt - sírással küszködve jelentette be, hogy a „jobboldal felé húzó Konzervatív Párttal nem tud közösséget vállalni”. Három további tory dezertőr drámai hangú levélben közölte Theresa May kormányfővel: „Úgy érezzük, nem tudunk továbbra is egy olyan kormánypárt tagjai maradni, amelynek politikáját és prioritásait egyre inkább az Európai Kutatócsoport és a Demokratikus Unionista Párt befolyásolja. A Brexit átalakította a Konzervatív Pártot és lehetetlenné tett minden modernizációs erőfeszítést”. A másik jellegzetesség, hogy sem Jeremy Corbyn, a Munkáspárt, sem Theresa May, a Konzervatív Párt vezetője nem tett kísérletet arra, hogy megpróbálja visszahúzni prominens képviselőit.

A kivált munkáspárti képviselők reményüket fejezték ki, hogy akciójuk egy centrista párt létrejöttéhez vezet. Más pártok tagjait is kilépésre buzdítva kifejtették, hogy pártjukat „keményvonalas baloldali erők sajátították ki, akik a Brexit kormánypárti megvalósulását segítik elő és intézményesen antiszemitává tették a pártot”. Erre reagálva Jeremy Corbyn csak „csalódottságának” adott hangot, de nem ígérte meg, hogy egyszer és mindenkorra véget vet annak az áldatlan állapotnak, hogy a pártot zsidóellenességgel lehessen vádolni. Theresa Mayt „elszomorította” a „három jóbarátként” emlegetett képviselőnő döntése.   

A Független Csoport szimpatizánsoktól máris több ezer font támogatást kapott. A YouGov közvélemény-kutató intézet szerint esetleges jelöltjei minden hetedik szavazó számára elfogadhatóak. A The Times információi szerint a dezertőrök hétfői ülésük után megkezdik munkatársak felvételét és döntenek vezetőjük személyéről is.