Az „átruházás” az új jelszó az V. kerületben: évek óta lehet átpasszolni alacsonyra értékelt ingatlant, a vásárláshoz ma már nem is kell bérlőnek lenni – írja csütörtöki számában a Magyar Narancs.
A lap szerint a korábbi bérlő részére megállapított kedvezményes áron is juthat az adott ingatlanhoz egy olyan szereplő, aki a bérlésben nem vett részt. Mint írják, a 2014. március 15-én hatályba lépett új Polgári törvénykönyv 6:202 paragrafusa átruházhatóvá tette a jogosultságot, a Belváros-Lipótváros Önkormányzata pedig 2015 nyarán úgy módosította az önkormányzat nem lakáscélú ingatlanok elidegenítésére vonatkozó szabályozást, hogy az akkortól tartalmazta a Ptk.-s módosítást.
Csonka Krisztián, az LMP belvárosi képviselője a lapnak hangsúlyozta: elvileg egy bérlő azért kap kedvezményt, mert a bérleményt évekig üzemeltette, bérelte, gondozta, esetleg felújította. Ha azonban a bérlőn kívül más részesül a 30 százalékos kedvezményben az átruházás révén, ráadásul úgy, hogy sok esetben az eredeti bérlő is csak névleg bérelte a helyiséget minimális ideig, és esetleg még fel sem újította, szerinte visszaélés a joggal, és jelentős vagyoni hátrányt okoz az önkormányzatnak – tette hozzá.
A lap megkereste az ügyben a belvárosi önkormányzatot, amely azt írta:
A Magyar Narancs azt kérte megerősíteni, hogy a kedvezményt is átruházzák-e az elővásárlási joggal, és – mint írják – a válaszból kiderül, hogy igen. Egy százmilliós ingatlannál ez a cikk szerint 30 milliós bevételkiesés a kerületnek, és indulásból ugyanennyi haszon az ügyes cégnek.