Kilencvenegy éves korában elhunyt Ulmann Ágnes, a molekuláris biológia világhírű kutatója, a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) kutatási vezetője, a párizsi Pasteur Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja – tudatta a párizsi kutatóintézet a Le Monde című napilapban.
A közlemény szerint Ulmann Ágnes február 25-én hunyt el párizsi otthonában.
A magyar tudós 1927. április 14-én született az erdélyi Szatmáron. Az aradi román középiskola elvégzése után a Kolozsvári Egyetemen kezdte meg a tanulmányait, majd 1947-ben átiratkozott Budapestre, az ELTE kémia szakára.
A frissen alakult Orvosi Vegytani Intézetben kezdte el az oktatást és a kutatást, 1958-tól Párizsban dolgozott, a Nobel-díjas Jacques Monod laboratóriumában lett a mikrobiális genetika egyik kiemelkedő alakja. Aktív részese és előremozdítója volt a molekuláris biológia és a mikrobiológia máig legmeghatározóbb felfedezéseinek, fontos kutatási területe a szamárköhögést okozó baktérium egyik toxinja volt.
Ulmann Ágnes egyszerre volt 1962 óta a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) és 1978-tól a Pasteur Intézet tagja, mintegy 180 tanulmány és hat tudományos kötet szerzője. A francia állampolgárságot 1966-ban kapta meg, 1996-ban Becsületrenddel tüntették ki, 2002-ben Robert Koch-aranyérmet kapott.