Népszava;Horváth Gábor;

2019-03-04 18:54:02

Horváth Gábor: "A dühünk nem túl érdekes. A híreink annál inkább"

A vidék, az oktatás, az egészségügy és a szakszervezetek hangsúlyosan jelennek meg a Népszavában, jelentős mértékben az alapján dolgozik a hazai független sajtó - mondta a Kreatívnak adott interjújában a lap főszerkesztője.

"Aki azt mondja, hogy Hargitai Miklós, Danó Anna, Kósa András, Friss Róbert, de bárkit mondhatnék, egy percig is itt dolgozna, ha nem lehetne tisztességes munkát végezni, az nem tudja, mit beszél" - nyilatkozta Horváth Gábor, a Népszava főszerkesztője a Kreatívnak. A lap arra is kíváncsi volt, Puch László milyen szerepet játszik a Népszava életében, erről a főszerkesztő azt mondta, "ez egy nagyon távoli, nyugodt kapcsolat": a tulajdonos megígérte, hogy nem szól bele az újságnál folyó munkába, és ehhez tartja is magát. Mint Horváth fogalmazott: "Nagyon rosszul esik, hogy olyanok ítélkeznek, akik nem olvassák a lapot, nem kattintanak az online felületre, a híreinket is máshol, szemlékből olvassák. Fáj, amikor a laptulajdonosra, Puch Lászlóra hivatkozva rúgnak belénk".

- mondta el Horváth a kormányzati hirdetések kapcsán. Nem egy esetben mondott nemet egy hirdetésre a lap, nyilatkozta a főszerkesztő, hozzátéve: "az persze kérdés, hogy Orbánéknak mi a szándékuk azzal, hogy ezt a lapot ilyen formában segítik. A rosszindulatú – és alighanem a realista – megközelítés, hogy szükségük van a látszatra. A Népszabadság bezárásával viszont azt a következtetést lehet levonni, hogy senki sincs biztonságban: a mai Magyarországon akkor létezhet egy újság, ha Orbán hagyja, hogy létezzen. Ez igaz a HVG-re, a 24.hu-ra, az Indexre és a többire is, akár van bennük állami-kormányzati hirdetés, akár nincs. A jogbiztonság hiánya, a befektetők közötti politikai differenciálás nem csak a sajtóra nézve káros, hanem más vállalkozásokra is. De a sajtóra borzalmasan". Szerinte akik például 2017-ben megrendelték a nemzeti konzultáció hirdetéseit, "azt a célt is akarták elérni, hogy hiteltelenítsék az olvasók szemében a Népszavát".

- fogalmazott még Horváth válaszul a lapot érő kritikákra. "A vidék hangsúlyosabban jelenik meg a Népszavában, mint bárhol máshol. Diplomáciai ügyekben, jelentős kormányzati döntésekben is folyamatosan vannak saját sztorijaink" - mondta. "Azzal áltatjuk magunkat, hogy mindenféle párt szavazói olvasnak bennünket. Mivel nem engedhetjük meg magunknak az elidegenítésüket, az ellenzéki pártok rivalizálásába mi nem nagyon megyünk bele" - tette még hozzá.

A főszerkesztő szerint "az olvasóink általában dühösek, sokan a lapban is ezt a dühöt akarják látni, azt az ígéretet, hogy holnap itt minden megváltozik, forradalom lesz. A mi dolgunk, hogy higgadt, a tényekkel és logikus következtetéssel operáló újságot csináljunk, ne engedjünk a saját indulatainknak és érzelmeinknek. A Népszava 146. évfolyamában járunk, ezalatt volt itt Ferenc Jóska, két világháború, forradalom, terror, Horthy, Szálasi, Rákosi, Kádár és jópár rendszerváltás".