Miközben már javában zajlanak a július 15-23. között a magyar fővárosban sorra kerülő világbajnokság előkészületei, péntektől vasárnapig a vb-nek is otthont adó BOK-csarnokban a párbajtőr WestEnd Grand Prix (amely a férfiaknál Kulcsár Győző, a nőknél pedig Sákovics József emlékverseny), két héttel később pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létesítményében, a Ludovika Arénában a férfi kardozók Gerevich-Kovács-Kárpáti világkupaversenye zajlik majd. Szervezői és versenyzői szempontból is igaz, hogy mindkét rangos viadal egyfajta tesztként tekinthető az olimpiai kvalifikációs vb-re vezető felkészülés szempontjából.
„Ez mindenképpen igaz. Szeretnénk kicsit megújítani a vívást, arra pedig szerencsére mindig van lehetősége egy világbajnokság szervezőjének, hogy valamit újítson. Ez lehet akár egy-egy látványtechnikai elem is, nem véletlenül gondolkodtunk abban, hogy a döntőket a Hősök terén vívják a versenyzők. A környezetet már a márciusi versenyeken szeretnénk olimpiai szintűre felhozni, azt gondolom, hogy egy-két dolog már a hétvégén látszani fog az előkészületekből” – nyilatkozta lapunknak Csampa Zsolt a Magyar Vívó Szövetség elnöke.
És ha már szóba került: noha Csampa Zsolt egy rádióinterjúban már decemberben elmondta, hogy a szervezőknek valószínűleg le kell mondani azon álmukról, hogy a vb döntőinek a Hősök tere adhasson otthont, akkor hozzátette: amíg egyetlen százaléknyi sansz is van arra, hogy elérjék céljukat, nem adják fel. Érdeklődésünkre kedden elárulta: nincs esély arra, hogy külső helyszínre vigyék a finálékat. „Még az elmúlt időszakban is folyamatosan egyeztettünk erről a nemzetközi szövetséggel, ám azt gondolom, hogy e tekintetben bezárult az összes kiskapu. Ha nem olimpiai kvalifikációs vb-ről lenne szó, talán könnyebben átment volna az ötletünk. Innentől kezdve viszont egy helyszínes vb-ben kell gondolnunk.”
Túl azon, hogy a 2019-es vb már a jövő évi, tokiói olimpiára vezető út egyik fontos állomása, jó alkalom lehet a tavalyi eredmények feledtetésére is. Egy éve Kínában a magyar vívók a korábbiaknál gyengébb eredményekkel zárták a világbajnokságot, csupán egy bronzérmet szereztek a férfi kardozók révén, miközben sem egyéniben, sem csapatban nem jutott be más a legjobb négy közé.
„Hazaérkezésük után a vezetőedzőkkel, sportorvosokkal és versenyzőkkel kielemeztük a kínai vb tapasztalatait. A szövetség részéről egyértelműen azt kértük, hogy küszöböljék ki azokat a hibákat, melyek az ott elért eredményekhez vezettek – felelte ezzel kapcsolatos kérdésünkre Csampa Zsolt. – Lassan belépünk az olimpia évébe. Noha a magyar fiatalok nemrég kimagasló eredményeket értek el a foggiai kadet és junior Eb-n, most a felnőttek kerülnek a középpontba, minden forrás és erőforrás annak a rendelkezésére áll, hogy az olimpiai kvalifikációra és a hazai vb-re való felkészülés zökkenőmentes legyen.”