Lengyelország;Jog és Igazságosság;

2019-03-08 09:30:00

Az Európai Koalíció az esély Kaczynskiék legyőzésére

Több fiatal politikus is részt vesz az új lengyel ellenzéki szövetségben. Az első megmérettetés az európai parlamenti választás lesz.

Átalakítja Lengyelország politikai térképét, hogy az uniópárti „Európai Koalíció”, ha csekély, alig több mint egy százalékos előnnyel is, de a közvélemény-kutatások élén áll, megelőzve a hatalomban lévő Jog és Igazságosságot (PiS) az európai parlamenti választás közeledtével – jelentette az Euractiv lengyel kiadása.

Az egykor kormányzó Polgári Platform (PO) több más tömörüléssel lépett szövetségre, így az Európai Néppárthoz (EPP) tartozó Lengyel Néppárttal (PSL), a liberális Nowoczesnával, a szociáldemokrata Demokratikus Baloldali Szövetséggel (SLD), valamint a zöldekkel. Guy Verhofstadt volt belga kormányfő, a környezetvédők frakcióvezetője a Twitteren kifejtette, ennek a frakciónak komoly esélye van arra, hogy legyőzze a populistákat és ismét naggyá tegye Lengyelországot. Ráadásul a felmérés szerint az újonnan alapított, szintén Európa-párti, de a szövetséghez nem csatlakozott Wiosna (Tavasz) nevű formációra a voksok 10,6 százaléka juthat. 

Velük szemben a Jaroslaw Kaczynski által fémjelzett kormánypártra, a Jog és Igazságosságra (PiS) 36,3 százalék voksolna, a populista Kukiz ’15 nevű formáció pedig 7,3 százalékon áll.

Lengyelországban tehát kedvező hatásai voltak az ellenzék összefogásának, ráadásul az Európa-párti erők még utánpótlással is rendelkeznek. Persze korai még ítéletet mondani. Az ország szuper választási év elé néz, hiszen a májusi EP-voksolás után ősszel parlamenti választást rendeznek, 2020-ban pedig az államfő-választás következik.

Az uniópárti koalíció ereje abban áll, hogy több fiatal arc bukkan fel benne, így az ifjabb generáció számára is vonzó lehet. A szövetség egyik nagy reménységének tartják a PSL vezetőjét, a 37 esztendős Vladyslav Kosiniak-Kamyszt, aki a rendszerváltás idején  mindössze nyolc esztendős volt. Pártja, amennyiben egyedül indulna, az öt százalékos parlamenti küszöböt sem tudná átlépni, ám az új szövetségbe tömörülve ő maga kulcsszerepet játszat egy következő kabinetben. Egyesek a későbbi miniszterelnököt látják benne. A PSL feladata a katolikus hagyományok képviselete, a vidéki lakosság megszólítása. Kosiniak-Kamysz ifjú kora ellenére már rendelkezik kormányzati tapasztalattal: 2011-2015 között Donald Tusk, majd Ewa Kopacz kabinetjében munka- és szociális ügyi miniszterként szolgált. Politikusi dinasztia sarja. Apja szintén a PSL politikusa, az 1989-es fordulat után hazája egészségügyi minisztere lett. A PSL egyébként a mérleg nyelvét képviselő párt, az utolsó szűk három évtizedben a jobb- és a baloldallal is részt vett már közös kormányban. Most azonban nem is lehetett más választása a PSL-nek, mint csatlakozás  az ellenzéki szövetséghez, miután Kaczynski ellenségnek kiáltotta ki a PSL-t.

Kosiniak-Kamyszon kívül azonban más, a lengyel politikai újhullámhoz tartozó politikusok is feltűnnek. Közéjük tartozik az 1975-ben született Barbara Nowacka, az Egyesült Baloldal vezetője. Informatikát tanult, s egy számítógépes technikával foglalkozó lengyel-japán akadémia ügyvezetője, amelyet 1994-ben apja alapított. Az informatika szeretete mellett azonban családját a baloldalhoz való elköteleződés hatja át. Édesanyja a 2000-es évek közepén hazája szociálisügyi minisztereként szolgált – emlékeztetett a Frankfurter Allgemeine Zeitung. 2010-ben azonban ő is annak a kormányzati repülőgépnek a fedélzetén tartózkodott, amely Szmolenszkben zuhant le, fedélzetén sok politikussal, köztük Lech Kaczynski akkori elnökkel. Barbara Nowacka többször elmondta, azért is választotta a politikusi pályát, hogy anyja emlékét őrizze.

A baloldal azonban nem éppen erős Lengyelországban, a szociáldemokraták 2015-ben kiestek a parlamentből. A lengyel választási rendszer amúgy sem kedvez a kisebb pártoknak, ha egy politikai erő önállóan indul, öt százalékot kell szereznie, egy pártszövetségnek pedig nyolcat. A jelenlegi varsói szejmben egyetlen párt sem képviseli a baloldalt. Nowackát kiváló szónoknak tartják, több ízben szólalt fel az ellenzéki tüntetéseken. Sokat foglalkozik a nők jogainak témakörével, illetve azzal, hogy szét kell választani az államot és az egyházat. Három éve alapította a Lengyel Kezdeményezés nevű politikai szervezetet. Az ő pártja sem kerülhetne egyedül be a parlamentbe, egyedüli esélye, hogy csatlakozott az Európa-párti szövetséghez. Szerinte az EP-választási kampányban eldől, milyen sors vár Lengyelországra Európában.

Az ellenzéki szövetség szerint az együttműködésben résztvevő pártok a biztosítékai annak, hogy Varsó visszanyerje korábbi európai tekintélyét. Azt ígérik, csökkentik a Lengyelország és a Nyugat-Európa közötti ma is tetemes különbséget a bérek, az agrártámogatások, vagy éppen a légszennyezettség tekintetében. Most a legfontosabb feladatuknak azt tartják, hogy közös választási listát állítsanak össze az EP választásra.

Az Európai Koalíció létrejöttét Gregorz Schetyna, a Polgári Szövetség vezetője személyes sikerének tartják. Nem tartják karizmatikus politikusnak, de jó szervező. Számítások szerint, ha szövetsége 35 százalék körüli eredményt érne el, akkor könnyen befoghatja a PiS-t. Ez pedig igen jó előjel lenne az őszi parlamenti választás közeledtével.