Szaúd-Arábia;Szalman király;

2019-03-08 11:30:00

Hatalmi harc a szaúdi királyi családban

Már szinte semmiben sem ért egyet az uralkodó, Szalman mind nagyobb hatalomra törekvő fiával, Mohammeddel.

Egyre komolyabb harc zajlik a szaúdi királyi családban az ország politikai irányultságáról. Mind nagyobbak a véleménykülönbségek Szalman bin Abdelaziz al-Szaúd király és fia, Mohammed bin Szalman trónörökös, de facto miniszterelnök között – írja a Guardian meg nem nevezett forrásokra hivatkozva.

Különösen az utóbbi hetekben vált feszültebbé a kapcsolatuk. A brit lap szerint a király megelégelte a koronaherceg vele szembeni játszmáit.

A Guardian értesülései szerint a királyi család két legfontosabb tagja már szinte semmiben sem ért egyet egymással, még Szaúd-Arábia jemeni háborújával sem. A konfliktus a monarchia törökországi, isztambuli nagykövetségén meggyilkolt újságíró, Dzsamal Hasogdzsi ügye miatt robbant ki kettejük közül. Egyes értesülések szerint ugyanis Mohammed nem csak tudott a készülő gyilkosságról, hanem ő rendelte meg. Szalman királyt megdöbbentette a trónörökös fellépése, aki azonban minden felelősséget igyekszik elhárítani magától. A trónörökös külföldi utazásokkal és audienciákkal próbálja menteni a menthetőt.

A viszony feszültebbé válásában a király februári egyiptomi látogatásának is szerepe volt – írta a Guardian. A 83 esztendős Szalman tudomást szerzett arról, hogy a vizit idején Mohammed valamit tervezett ellene. Ezután a teljes biztonsági személyzetet lecserélték és a királyhoz biztosan hűséges emberek kísérték el őt Kairóba: mintegy harmincan utaztak a király után az egyiptomi fővárosba. A nem éppen szívélyes viszonyt mutatja, hogy amikor az uralkodó hazatért Rijádba, a trónörökös nem vett részt a rijádi repülőtéren tartott köszöntésén, ami nem éppen udvarias gesztus.

Amíg a király Egyiptomban tartózkodott, fia helyettesítette. Nem is tétlenkedett, ez idő alatt ugyanis számos személyi döntést hozott. Ő nevezte ki Rima bint Bandar al-Szaúdot hazája egyesült államokbeli nagykövetének. Első ízben történik meg, hogy nő vezessen egy szaúdi külképviseletet. Testvérét, Halid bin Szalmant védelmi miniszterré tette meg. Apja nem tudott a kinevezésekről, emiatt komoly bizalmi válság alakult ki kettejük között. A király csak a televízióból értesült ezekről a döntésekről. Különösen Halid kinevezésével nem értett egyet, mert még nem tartja alkalmasnak egy ilyen fontos pozíció betöltésére. Nem tetszett neki az sem, hogy így a királyi család egy ága kerül pozícióba, miközben a klán meglehetősen népes, mintegy 7000 hercegből áll. 

A Guardian kérdést intézett az uralkodócsaládhoz. A válaszban azt állították, a király tudott a változásokról, arra azonban nem érkezett válasz, hogy akkor miért távollétében nevezték ki az említett személyeket. Ráadásul a kinevezéseket mindig a király látja el szignóval, február 23-án azonban a „helyettes király” megnevezés szerepelt a papír alján, amire szakértők szerint évtizedek óta nem volt példa.

Szalman ezért egyre aktívabban kíván politizálni, hogy csökkentse a trónörökös befolyását. Mohammed már nem egyszer hozta kellemetlen helyzetbe az uralkodót. A múlt hónapban sokakat azzal háborított fel, hogy felbukkant az iszlám szent helye, a Kába tetején. A király állítólag nagyon rossz néven vette tőle, úgy vélte, nem viselkedett a helynek megfelelően. Nem értenek egyet a jemeni háborúban fogságba esett személyekről, de a szudáni, illetve algériai tüntetések ügyében sincsenek közös nevezőn. Bár a király nem nevezhető reformernek, nem ért egyet a megmozdulások leverésével, s úgy véli, a televízióban is nagyobb teret kell szentelni ezeknek az eseményeknek.