sztrájk;Erkel Színház;

2019-03-10 11:51:53

Sztrájkolt a társulat az Erkel Színház szombati előadásán

Késve kezdődött a Carmen szombati előadása az Erkel Színházban. A szakszervezetek 35 százalékos alapilletmény-emelést szeretnének. Az opera végül lement, de a darab első részében a sztrájk miatt kevesebb szereplő lépett színpadra.

Közel fél órája várt már a publikum, ám az eredetileg 18 órára hirdetett előadás nem kezdődött el; tapsolni kezdett a majdnem telt házas budapesti Erkel Színház közönsége, várták, hogy elkezdődjön a Carmen című opera - számolt be a történtekről a Magyar Hang. (A lap egy olvasójuk beszámolója alapján közölte az esetet.) Akkor egy színházi vezető lépett ki a színpadra, és közölte: 17 és 20 óra között sztrájkol a társulat, az egyeztetés, hogy legyen előadás, jelenleg is folyik, a társulat egyharmada így este 8 óráig nem lép színpadra. 

A jelenlévőknek azt is elmondták, hogy a sztrájkra azért kerül sor, mert a dolgozók, illetve az őket képviselő három szakszervezet alapilletmény-emelést szeretne, ám egyelőre nincs megállapodás. Azt is jelezték, aki szeretné, vissza tudja váltani az operára megváltott jegyét, ám mindössze egy-két fő távozott a közönségből.

A nézők megvárták az előadást, ami végül elkezdődött, ám a két részben, négy felvonásban, francia nyelven, magyar és angol felirattal futó Carmen első felében kevesebben énekeltek, és tánc sem nagyon volt. A szünetet követően, 20 óra után aztán már mindenki színpadra állt. „Beleadtak apait-anyait, szebben énekeltek, mint valaha; a közönség drukkolt nekik, és a végén hatalmas volt a taps” – írta a lap az olvasói levél alapján.

A szombati sztrájkfelhívás egyébként március 8-ra keltezve olvasható az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének honlapján, és azt a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete, valamint a Színházi Műszaki Dolgozók Szakszervezete is ellenjegyezte. Mint ebben írják: „Szakszervezeteink által a munkáltatóhoz 2017. július 10-én benyújtott kollektív munkaügyi vitában foglalt követelésünket – amelyet 2019. február 23-án bérköveteléssel kibővítettünk – a munkáltató (Ókovács Szilveszter főigazgató) többszöri felhívásunk ellenére sem hajlandó teljesíteni, illetve az általunk kezdeményezett egyeztető tárgyalásokat lefolytatni. Sőt, cselekedeteivel a sötét, kétségbeejtő munkáltatói diktatúrába taszította a Magyar Állami Operaházban foglalkoztatottakat.”