Brexit;

- Káosz és bizonytalanság a keddi “érdemi” szavazás előtt Nagy-Britanniában

Egy nappal a sorsdöntőnek tartott voksolás és kevesebb, mint három héttel a kilépés életbe lépése előtt találgatásoktól volt hangos Westminster.

Irigylésre méltó helyzetben vannak a vezető brit napilapok, melyek piacra kerülésük előtt alig néhány röpke órával is frissíthetik tartalmukat. Hétfőn még a legjobban értesült elektronikus és világhálós hírcsatornák is csak találgatni tudtak, megvalósul-e a kedd estére tervezett “érdemi” szavazás, és ha igen, milyen kérdésre kell válaszolnia a 650 alsóházi képviselőnek.

A keddi szavazást két hete ünnepélyesen megígérő Theresa May jóakarói el sem tudták képzelni, hogy a kormányfő ne tartsa be ígéretét. Mind a munkáspárti Yvette Cooper, mind a konzervatív Nick Boles - akik korábban sikertelenül terjesztették elő, hogy a Ház vesse el a megegyezés nélküli kilépés lehetőségét - hétfői nyilatkozataikban szavahihetőnek nevezték a kormányfőt, aki “nem hazudna a képviselők szemébe”. Miután az Európai Unió Bizottságától az az üzenet érkezett, hogy kedd estig nincs tervbe véve miniszteri szintű találkozás a felek között és a Brexittel kapcsolatos következő lépések sorsa a londoni parlament kezében van, nagy volt a valószínűsége, hogy újabb parlamenti kudarc következik, mégpedig egyenértékű a január 15-i “történelminek” nevezett vereséggel.

A Downing Street 10. is beismerte, hogy “patthelyzet következett be a tárgyalásokban”. Mindettől függetlenül hétfő délután is tartotta magát az a híresztelés, hogy Theresa May “felpattan” a Northolt katonai repülőtéren vasárnap óta rá váró gépre és Strasbourgban igyekszik áttörést elérni Jean-Claude Junckerrel, a Bizottság elnökével. Laura Kuenssberg, a BBC mindig jól tájékozott politikai főszerkesztője “lehetségesnek nevezte a várható vereség mértékének csökkentését, ha valamilyen biztosítékot lehet kapni az észak-ír–ír határ rendezésére vonatkozó terv átmeneti jellegével kapcsolatban”. A The Daily Telegraph-ban megjelent szokásos hétfői publicisztikájában a Brexit-párti volt külügyminiszter, Boris Johnson úgy ítélte meg, hogy az Egyesült Királyságnak “csekélyebb szuverén joga lesz visszavonulni a backstop-rendezésből, mint kilépni magából az EU-ból”.

Miközben a kabinet befolyásos tagjai az újabb megaláztatás elkerülése érdekében a voks ismételt elhalasztására próbálták rávenni a kormányfőt, hangadó parlamenti képviselők, köztük az éppen May által kiakolbólított Nicky Morgan, volt oktatási miniszter meghátrálás esetén a kormányfő helyzetét nevezték “egyre tarthatatlanabbnak”. Hacsak a forgatókönyvben nem következik be drámai fordulat, a január óta változatlan brüsszeli egyezmény keddi elutasítása után szerdán az esetleges no-deal-ről, csütörtökön pedig a kilépés határidejének meghosszabbításáról szavazhat az alsóház. 

Eközben többen is bejelentették, hogy nem engedik felszállni a Boeing-737-8 MAX típusú gépeket.