USA;

2019-03-13 11:00:00

Minden másra ott a megszorítás - készül az amerikai büdzsé

Az amerikai elnök az elkövetkező egy évtized alatt 2,7 billió dollárral, összességében 5 százalékkal nyesné meg a hazai kiadásokat, ha minden rajta múlna - de nem ez a helyzet.

A védelmi büdzsé emelésének fejében Donald Trump lényegében minden más területen kiadáscsökkentést tervez annak érdekében, hogy a deficit még elfogadható szinten maradjon. Az elnök fiskális tervezete értelmében a költségvetési hiány jövőre így is 1,1 billió dollár lenne, ami a legmagasabb szint az elmúlt évtized viszonylatában. A Fehér Ház ezt is csak robusztus gazdasági növekedés mellett gondolja tarthatónak, arra alapozva, hogy a 2017-es republikánus adócsökkentés még jobban felpörgeti a gazdaság motorját.   

A várhatóan legtöbb vitát kiváltó pont a tervezetben a mexikói határ 300 mérföldes – 480 kilométeres – szakaszán megépítendő védőfalra szánt 8,6 milliárd dollár, ami a teljes költségvetésen belül természetesen elenyésző összeg lenne, de hosszú hónapok óta e kérdés mentén dúlnak a leghevesebb politikai csaták a republikánus kormányzat és a ellenzéki demokraták között, akik a tavaly novemberi félidős választásokon megszerezték a képviselőházi többséget, és ezzel lényegesen megerősítették pozícióikat költségvetési ügyekben, lényegében megkerülhetetlenné váltak.  

Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke és Chuck Schumer, a szenátusi demokrata csoport vezetője emlékeztetett arra, hogy az elnök már akkor vereségének elismerésére kényszerült, amikor a kongresszus az idei büdzsébe nem volt hajlandó belevenni a bevándorlók távol tartására szolgáló fal építési költségeit.

Az elnök fiskális tervezete kirívó mértékben, 31 százalékkal, 6,1 milliárd dollárra kívánja lefaragni a Környezetvédelmi Ügynökség költségvetését. A Fehér Ház szerint a cél továbbra is a levegő- és a víztisztaság, illetve a vegyi anyagokkal kapcsolatos biztonság, és csak a „szabályozási terheket” akarják csökkenteni, illetve a kevésbé fontos tevékenységek elhagyását tervezik. Az ellenzők szerint azonban végeredményben a fosszilis energiahordozókban érdekelt vállalatok és a vegyipar érdekeit szolgálnák a változtatások. Trump például megszüntetné az elektromos meghajtású autók adókedvezményét. 

A republikánusok újra meg akarják nyitni a csatát két olyan területen is, ahol egyszer már vereséget szenvedtek: teljességgel el akarják törölni az „Obamacare” néven ismert egészségbiztosítási rendszert, valamint korlátozni akarják a szövetségi forrásokat az alacsony jövedelműek egészségügyi ellátását szolgáló Medicaid program esetében. Donald Trump tervezete 10 százalékkal csökkentené az oktatási minisztérium költségkeretét is, miközben az eddiginél több pénzt szánna a szabad iskolaválasztás gyakorlati lehetőségének a támogatására, az iskolák biztonságára és a gyakornoki programokra. A 64 milliárd dolláros oktatási keret 29 eddigi programot szüntetne meg – köztük az oktatási színvonal emelését célzó 3 milliárdos, illetve a közösségi központok létesítését finanszírozó 1,2 milliárdos programot.