A szakszervezet hivatalos honlapja szerint a munkabeszüntetés kedden 14 órakor kezdődött.
Az állami hírügynökség megkeresésére Székely Tamás VDSZ elnök elmondta, hogy a munkavállalók több mint 80 százaléka támogatja és részt is kíván venni a sztrájkban. Megjegyezte, hogy a cégvezetés - válaszul a munkabeszüntetésre - megpróbálja a délelőttös műszakban dolgozókat túlóra elrendelésével a gyárban tartani és munkára bírni. A szakszervezet megvárta a sztrájkbejelentéssel a gépek biztonságos leállítását, hogy ne okozzanak további károkat a cégnek.
A VDSZ közleményében emlékeztetett: a Hankook teljes mértékben elutasította a szakszervezet követelését, sőt a VDSZ korábbi ajánlatai és az utolsó pillanatig reményt adó tárgyalások helyett a teljes ellenállást választotta. Ezért nem volt más lehetősége a szakszervezetnek, minthogy a dolgozók magas támogatása mellett elkezdje a sztrájkot. Mint írták, a cégvezetés még a sztrájk megkezdése előtti utolsó órákban is igyekezett nyomást gyakorolni a dolgozókra azzal, hogy elhíresztelték: ha sztrájk lesz, elmaradhat az év végi bónusz kifizetése. "A furcsa helyzetet tovább tetézi, hogy a cég egy, a dolgozóknak címzett közleményében - fittyet hányva a hatályos magyar jogszabályoknak - közölte: nem hajlandó semmiféle tárgyalásba bocsátkozni a sztrájk idején, holott a munkabeszüntetés alatt is kötelező az egyeztetés" - írta a szakszervezet.
A Hankook provokációról és "etikáltan médiahadjáratról" beszél A Hankook Tire rácalmási gyárában a sztrájk ellenére az érintett munkatársak több mint 60 százaléka felvette a munkát - írta szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a vállalat. "A Hankookot megdöbbentette, miszerint a szakszervezet kifogásolja, hogy a vállalat a termelés fenntartása érdekében a munka felvételére ösztönzi a munkatársakat. Egy gazdálkodó szervezetnél a folyamatos termelés fenntartása a legtermészetesebb törekvés, hiszen kizárólag egy eredményesen termelő vállalat képes a munkatársai számára jövedelmet, esetleges további juttatásokat és béremelést is kigazdálkodni. A Hankook vezetése elkötelezett a magyarországi termelés fenntartása és a munkahelyek megtartása mellett. Mindezek figyelembevételével jelentette be korábban a vállalat a 2019-es, átlagosan 13,6%-os béremelést. A Hankook vezetősége felkészült a sztrájkra és eltökélt abban, hogy a sztrájk ideje alatt – mint eddig is – a törvények betartásával járjon el. Az elkövetkező időszakban a partnerek kiszolgálásában nem várható fennakadás" - közölték.
A cég egyben felelősségteljes viselkedésre szólította fel a szakszervezetet, és arra kérte az érdekképviselet vezetőit, hogy "fejezzék be a tagok toborzásáért folytatott etikátlan médiahadjáratot, amelyben alaptalan vádaskodásokkal provokálják a vállalat munkatársait"
A VDSZ viszont hazugsággal vádolja a Hankookot: közleményükben azt írják, a dunaújvárosi Hankook gumigyárban működő VDSZ tisztségviselői közölték, hogy a sztrájkban a 14.00 órától 22.00óráig terjedő műszak 400 dolgozójából több mint 300 nem vette fel a munkát. A munkavállalók az étteremben tartózkodnak, a kollégákat a sztrájkőrök számolták meg. „ A Hankook vezetése semmibe veszi a sztrájktörvény rendelkezéseit, amely arra kötelezi őket, hogy a munkabeszüntetés alatt is egyeztessenek a sztrájkbizottsággal. Ehelyett a HR vezető kifüggesztette az étteremben a dolgozókat presszionáló vezetőségi közleményt. Az eljárás törvénytelenségére a Vdsz alelnöke, a sztrájkbizottság egyik tagja személyesen is felhívta a HR vezető figyelmét” - fogalmaz szerkesztőségünkek elküldött levelében a szakszervezet.