Matolcsy György;felszámolás;MNB;NHB;Szemerey Tamás;

2019-03-13 18:15:55

Bedőlés szélén Matolcsy egykori zsebbankja

A jegybankelnök unokatestvérének, Szemerey Tamásnak az érdekeltségébe tartozó NHB Bank a tönk szélére jutott. A kisbanknak olyan szerepet szántak, amely meghaladta a lehetőségeit.

 Akár napokon belül a felszámolás sorsára kerülhet az NHB Növekedési Hitelbank Zrt. - értesült az Mfor.hu internetes portál. Emlékezetes, hogy óriási meglepetést okozott, amikor tavaly decemberben a Magyar Nemzeti Bank (MNB), felügyeleti hatáskörében eljárva intézkedett  az NHB Bank Zrt.-vel szemben, mert úgy ítélte meg, hogy fizetőképességével súlyos gondok vannak. Sőt a kialakult helyzetből arra következtettek, hogy ha nem avatkoznak be, akkor tovább romolhat a bank helyzete. Nem a jegybank lépése volt szokatlan, hiszen szinte alig-alig van olyan nap, amikor valamelyik pénzintézet (pénzügyi szolgáltató) ne kapna figyelmeztetést, gyakran büntetést is, és a tevékenység korlátozása sem megy ritkaságszámba. A meglepetést inkább az okozta, hogy az NHB Bankkal szemben egyáltalán felléptek. Nem, mintha a pénzintézet nem szolgált volna rá, hogy kényszerű bankszünnapot rendeljenek el, korlátozzák a betétek kifizetését és két felügyeleti biztost rendeljenek ki. Ezek jogosságát aligha lehet vitatni.

Ha az NHB Bank alig fél évtizedes múltját felidézzük, akkor egyértelművé válik, hogy a pénzintézet igen-igen közel állt a napokban újabb hat esztendős jegybankelnöki ciklusát megkezdő Matolcsy Györgyhöz. Pénz- és tőkepiaci körökben számosan úgy vélekednek, hogy a nevét NHB-ra felcserélő Evobank (melynek elődje a működését Magyarországon beszüntető dél-koreai Hanwa Bank volt), immáron magyar bankként, sőt Matolcsy György és családja házibankjaként működött. Megalakulásakor mindössze egyetlen bankfiókja volt, 60 munkatársat foglalkoztattak. Túlzás lenne azt állítani, hogy a Matolcsy György egyik unokatestvérének, Szemerey Tamásnak az érdekeltségébe tartozó  kisbank a bűnben fogant, de már az is megrökönyödést keltett a pénzvilágban, hogy az induláskor Szakács Tibort foglalkoztatták tanácsadóként. 

Azt a szakembert, aki azt megelőzően annak a Széchenyi Banknak volt a vezérigazgatója, amelynek tevékenységi engedélyét az NHB létrejöttét megelőző évben az MNB visszavonta. mert a pénzintézet működése fenntarthatatlanná vált. (Az üggyel összefüggésben ráadásul feljelentést is tettek ismeretlen tettesek ellen, mert bűncselekmény gyanúja is felvetődött.) Akkor Szakács Tibor arra hivatkozott, hogy  nem ő kereste meg a bankot, hanem annak tulajdonképpeni tulajdonosa a BanKonzult Pénzügyi és Gazdasági Tanácsadó Kft., amely végeredményben Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozik. A jegybank véleménye Szakács Tibor szerepvállalásáról az NHB Bankban az volt, hogy "csak" attól van eltiltva, hogy vezető funkciót töltsön be pénzintézetnél, a tanácsadói poszt viszont nem minősül annak.

Az NHB Zrt. egyébként nem véletlenül váltott 2014-ben nevet, működését ugyanis az általa is közvetített, amúgy jegybanki ihletésű Növekedési Hitel Programra (nhp) alapozta. Erre a bank mérete ugyan nem tette alkalmassá, de az nhp révén a mérlegfőösszege egyetlen év alatt 16 milliárd forintról 41,5 milliárd forintra növekedett - mondta lapunk érdeklődésére Bodnár Zoltán az jegybank egykori alelnöke. Hasonló bővülést könyvelhettek el a betétállománynál is, amely ugyanennyi idő alatt 300 százalékkal bővült, 8,5 milliárd forintról 33,2 milliárd forintra. Emögött olyan ügyfelek voltak, akiknek kiléte ugyan nem ismert, de feltehetően nem állhattak messze a jegybank elnökétől.

Az NHB fontos feladatokat kapott a jegybanktól és állami intézményektől is. Ilyen volt többek között a jegybanki alapítványok pénzkezelése (mára ez a feladat gyakorlatilag megszűnt), és a Budacash-károsultak értékpapírszámláinak kezelése. Különösen ez utóbbi miatt az ügyfélkör páratlan mértékben megnőtt. 

Így jutott el az NHB Bank oda, hogy március 18-án a felszámolás sorsára juthat. Az NHB már idén januárban mind a kilenc vidéki fiókját bezárta. Az mfor. szerint a mintegy 30 milliárd forintnyi befagyott - vagyis 7 milliós kifizetési korlátozás alá eső - pénzből csak 10-12 milliárd lehet jogosult az OBA kártalanítására.

Az MNB a rendelkezésére álló adatok alapján összesen 67 olyan magánszemély és 88 vállalati betétese van a banknak, akire vonatkozik a 7 millió forintos betétkivételi korlát, mert ennél magasabb összegű betétjük van, közülük 10 magánszemély és 42 vállalati ügyfél rendelkezik az OBA kártalanítás összegét (mintegy 30 millió forintot) is meghaladó betéttel.

Az NBH Bank Zrt. egészen tavaly nyárig, az első elmarasztaló jegybanki határozatig az MNB kegyeltje volt - mondta Bodnár Zoltán. De akkor sem hozott a felügyelet érdemi döntést, pedig a bank működésében mindenütt hiányosságokat találtak. Mégis csak késve, tavaly decemberben rendelték ki a felügyeleti biztosokat, akik már nem tudták megmenteni a pénzintézetet. (A bajok gyökereit pedig már 2016-ban észlelte az MNB.) A szakember szerint itt is fellelhető a felügyelet késedelmessége és felelőssége.

Most nemcsak a betétesek a károsultak, hanem azok a vállalkozók is, akiknek hiteleit az NHB Bank Zrt. folyósította, ami most természetesen leáll. Építőipari vállalkozások a megbízóik pénzeit tartották itt, most ez is befagyott. Vagyis az NHB felszámolása, a speciális pénzügyi szerepvállalása miatt tovább gyűrűzik a gazdaságban.