Mifelénk 1848 óta minden forradalom a sajtószabadság követelésével indul – és újságírók bebörtönzésével végződik”, láttatott keserű magyar sorsot a Szabad Sajtó-díj átadásakor Tóth Bertalan. Az MSZP elnöke szerint a sajtó szabadsága nemzeti sorskérdés, mert anélkül nincs semmilyen szabadság. Nem véletlen, hogy a világban közreadott sajtószabadság-rangsorokat (például a Freedom House publikál ilyesmit) általában a leggazdagabb, legélhetőbb országok vezetik – és a diktatúrák zárják. Tóth Bertalan szerint az, hogy Magyarország évről-évre lejjebb csúszik ezeken a listákon, egyértelműen mutatja: az Orbán-rezsim egyre inkább bűzös kis önkényuralom.
Persze, ellenpontozta saját magát az MSZP elnöke, nincs-e ott sajtószabadság, ahol nyugodtan ki lehet mondani, hogy a kormány lábbal tiporja a jogállamot, megvalósítja a rendszerszintű korrupciót és semmibe veszi az európai normákat, illetve bírósági jóváhagyással lehet állítani, miszerint a propagandaminiszter bűnöző.
Csakhogy, figyelmeztetett Tóth Bertalan, a sajtószabadság nem pusztán a közlés szabadságát jelenti – sokkal inkább a befogadás szabadságát. Magyarán az a valódi kérdés, hogy az emberek hozzájutnak-e azokhoz azokhoz az információkhoz, amelyek a megalapozott véleményformáláshoz szükségesek – legyen szó napi döntésekről, vagy egy választásról. És ezt vizsgálva – szögezte le a szocialista politikus - nincs ma sajtószabadság Magyarországon.
A hatalom a teljes médiarendszert ellenőrzi; közszolgálati média – formált sarkos véleményt Tóth Bertalan – közpénzen goebbelsi propagandát tol; a kormányközeli lapok leginkább politikai szórólapra hasonlítanak; a társadalom felének véleményét nem közli a közmédia.
Magyarországon, összegez az MSZP elnöke, a kormány az emberek pénzéből hazudik az emberek arcába – mégpedig azért, hogy tudatosan rombolva a kritikus médiába, a tudományba, az oktatásba vetett közbizalmat, sebezhetővé és a manipulálhatóvá tegye a társadalom jelentős részét.
Úgyhogy Tóth Bertalan szerint legfőbb ideje váltani. A szocialista politikus hiszi, hogy első lépésként a helyi médiumokat kell felszabadítani – ehhez persze érdemi eredményt kell elérni az önkormányzati választásokon. (Az MSZP elnöke Szombathely példáját hozta fel, ahol az ellenzéki pártok egységesen léptek fel a Fidesszel szemben, többséget teremtettek, és máris menesztették a helyi tévé vezetőjét.)
Ám hangsúlyozta Tóth Bertalan, az őszi önkormányzati megmérettetésig is van két feladat. Az első jogalkotási – az ellenzéki pártoknak a független újságíró- és médiaszervezetekkel közösen célszerű lenne kidolgozni (európai minták alapján) az álhírek és a manipuláció elleni törvényt – és a parlament elé terjeszteni. A sajtószabadság ügye ugyanis egyike az európai normáknak. És május végén lesz az EP-választás, ahol mindenki megmutathatja, mennyire fontosak számára az európai közösség értékei.
Idén a Szabad Sajtó Alapítvány díját hárman vehették át – közülük csak egy aktív újságíró. Ez Tóth Bertalan szerint annak tudható be, hogy egyre fogynak (értsd: eltűnnek) a kritikus orgánumok a Fidesz Magyarországán. És – figyelmeztetett az MSZP elnöke – a sajtószabadságért nem csak újságírók tehetnek sokat. Sőt, ezért tenni nem is csak az újságírók feladata.
A Szabad Sajtó Alapítvány díját idén Alföldi Róbert, Gál J. Zoltán és Rózsa Péter kapta.