fenntartható fejlődés;

2019-03-21 09:23:00

Írott malaszt

Ha a fenntartható fejlődés követelményei kerülnek szóba, ma már azokat nemcsak a természeti környezetre, hanem a gazdaságra és a társadalmi viszonyokra is szokás érteni. Mivel választások után és előtt is vagyunk, érdemes kiemelni a társadalmi viszonyokra vonatkozó követelményeket, és szembesíteni ezeket a mi viszonyainkkal, pontosabban azzal, amit a fenntarthatóság érdekében a Fidesz kormányzat (nem) tett. 

Hogy mit kellene tenni, ha a Fidesz nemcsak a hatalom mindenáron való megtartására törekedne, hanem a társadalom tartós, hosszú távú érdekeit is figyelembe venné? Ezt nem kellene újból kitalálni, hiszen van már erre jó és működő példa.

A 2002-ben - azaz tizenhét évvel ezelőtt - Svájcban a Szövetségi Tanács által elfogadott fenntarthatósági követelmények a társadalomra vonatkozó elvárásokat is megfogalmazták. Ezek a következők.  1. Az emberek egészségének és biztonságának széles értelemben vett megőrzése, elősegítése. 2. Képzés, valamint az egyéni személyiség és identitástudat kialakulásának segítése. 3. A kultúra, valamint a társadalmi tőkének számító társadalmi értékek és erőforrások megtartásának és fejlesztésének megkövetelése. 4. Egyenlő jogokat és jogbiztonságot kell nyújtani mindenki számára, különös tekintettel a férfiak és a nők egyenjogúságára, a kisebbségek megvédésére, valamint az emberi jogok elismerésére. 5. Fontos a  szolidaritás elősegítése minden generáción belül és a generációk között, akárcsak globálisan.

Érdemes még kiemelni az ENSZ tagállamai által 2015-ben elfogadott fenntartható fejlődési célok közül néhányat, amelyek elsősorban a társadalmi viszonyokra vonatkoznak. 1. A szegénység minden formájának felszámolása a világ minden részén. 2. Az éhínség megszüntetése, az élelmiszer-biztonság és az élelmezés javítása, a fenntartható mezőgazdaság elősegítése. 3. Egészséges élet és jólét biztosítása korosztálytól függetlenül mindenkinek. 4. A magas színvonalú, befogadó és méltányos oktatás, valamint az élethosszig tartó tanulás lehetőségének biztosítása mindenki számára. 5. A nemek közti egyenlőség biztosítása, a nők esélyeinek növelése. 6. Békés és befogadó társadalmak megteremtése a fenntartható fejlődés érdekében, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosítása mindenki számára, jól működő, elszámoltatható és befogadó intézmények kiépítése minden szinten.

Ezek a példák is azt támasztják alá, hogy ma a Fidesz-KDNP-kormány kizárólagos célja a hatalom megtartása, eszközeit erre használja, a fenntartható fejlődés célkitűzései pedig csak propagandafogásnak, írott malasztnak számítanak.