A közszféra rabszolgatörvényének is nevezett, decemberben elfogadott kormányzati igazgatási törvény nyolc végrehajtási rendeletét kapták meg szerda este, munkaidő után a szakszervezetek, hogy a ma délre összehívott Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) és a Közszolgálati Érdekegyeztető Fórum (KÉF) keretében tárgyaljanak róla.
Az érdekvédők nemcsak azt kifogásolják, hogy ismét az utolsó pillanatban vehettek kézbe egy többszáz oldalas, a tagjaikat súlyosan érintő szabályokat tartalmazó anyagot, hanem azt is, hogy a kormány nem működteti rendesen az országos érdekegyeztetést. Időt akar spórolni azzal, hogy a közszolgálat valamennyi területén, az oktatástól a szociális ágazatig és közművelődési dolgozókig mindenhol jelen lévőket tömörítő OKÉT ülését már nem először vonta össze a kizárólag a közigazgatásban működő köztisztviselőkkel foglalkozó KÉF tanácskozásával.
Ezért a Népszava információi szerint a délben kezdődött tárgyaláson azt kezdeményezik, hogy először az OKÉT keretében fogadjanak el tárgyalási menetrendet az év első felének legfontosabb kérdéseiről, jelöljék ki a következő ülés időpontját, és az ezt követő KÉF ülésen már csak az érintettek részvételével értékeljék a köztisztviselőkre vonatkozó új szabályokat az eddigi visszajelzések alapján. A végrehajtási rendeletekről pedig majd csak egy közeli új időpontban tárgyaljanak.
A kormányzati igazgatási törvény elkészült rendeletei a következő kérdéseket szabályozzák:
1. Az új személyügyi központ munkája
2. A Közszolgálati Döntőbizottság munkája
3. A közszolgálatban dolgozók személyi adataira vonatkozó szabályok és a kormányzati igazgatási szervek álláshelyeinek nyilvántartása
4. A kormányzati létszámgazdálkodás
5. A kormányhivatalok feladatai
6. Köztisztviselők képzése és továbbképzése
7. A tartalékállományba kerülőkről
8. Az értékelési rendszer