szakszervezet;külföldi tőke;vállalatok;béremelések;

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak a dolgozók a sikertelen bértárgyalások miatt január 18-án.

- Drámát vizionáltak a munkáltatók: a bérkövetelések teszik tönkre a gazdaságot

Vállalatvezetők szerint az elmúlt években olyan gyors béremelés volt Magyarországon, amit nem bírnak a cégek. Ha már nem lesz vonzó az ország a külföldi tőke számára, az az egész gazdaságot bajba sodorhatja.

"Meggyőződésem, hogy munkahelyek fognak megszűnni a béremelés miatt Magyarországon." Többek között ez a meglehetősen erős mondat hangzott el minap a Videoton cég konferenciájának kerekasztal-beszélgetésén, amelyen vállalatvezetők mondták el véleményüket az utóbbi időszak hazai bérrobbanásáról. A fenti idézet Katus Istvántól, az Arconic-Köfém vezérigazgatójától származik, aki azt is megjegyezte:

"Korábban a szakszervezetek infláció plusz 1,5 százalékos béremelést kértek, ma bejönnek, és azt mondják, hogy 15%-ot kérnek. Ezt nem lehet bírni."

A beszélgetés többi résztvevője is egyetértett abban, hogy az elmúlt években olyan gyors béremelés valósult meg Magyarországon, amivel nem tudnak lépést tartani a cégek - tudósít a portfolio.hu. Mint kiderült, egyre inkább jellemző, hogy beruházások maradnak el a bérrobbanás miatt, mert kiszámíthatatlan lesz a megtérülés, így nem jönnek létre tervezett munkahelyek. Miután nem lehet megmondani, hogy mikor áll meg a bérrobbanás, így a külföldi tulajdonosok egyre kevésbé szívesen hozzák ide a tőkét, egyre kevésbé lehet őket meggyőzni arról, hogy Magyarországot válasszák.

Végső soron ez a folyamat munkahelyek megszűnéséhez vezethet.

Ha folytatódik a béremelkedés, az gazdasági nehézségeket fog okozni, és a munkaerő-igényes termékek mennek tovább keletre, ahol olcsóbb a munkaerő. A magas automatizáltságú termékek maradhatnak nálunk, de ezeket nem lesz érdemes Magyarországra hozni. Amikor ide már csak nagyon automatizált termékeket lesz érdemes hozni, akkor azt hagyhatják Németországban is vagy bárhol máshol - vélekedett erről az "ördögi körről" Karikó Zsolt, a Hanon Systems Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

" A Videotonnak nem opció, hogy bezárom a magyar gyárat, és kínai gyár leszünk. Csapot-papot nem lehet itt hagyni, a globális gyáraknak azonban van opciójuk."

Ezt már Lakatos Péter, a Videoton társ-vezérigazgatója hozta fel, de messze nem ő volt az egyetlen a vállalatvezetők sorában, aki arra célzott, hogy ha itt nem lesznek elég jók a feltételek, a globális vállalatoknak van csaknem 200 alternatívájuk, ahová elvihetik a tőkéjüket.

A konferencián részt vett Frank Iepema, a Hydro Extrusion Hungary Kft. ügyvezető igazgatója is, aki elárulta, holland anyavállalatuk már most kérdéseket tesz fel a gazdasági környezet kiszámíthatóságával kapcsolatban, jórészt a hirtelen bérnövekedés miatt.

Nem tudjuk nekik megmondani, hogy hol fog megállni ez az emelkedés- mondta.

Mint felidézte, a holland és a norvég kollégák végtelen tárgyalásokat folytatnak arról, hogy 1 vagy 1,1%-kal nőjenek a reálbérek, és amikor meghallják a magyar béremelés mértékét, nem akarják elhinni. Emiatt komoly kétségek merülnek fel bennük az ország iránt. A cégvezető azért gyorsan leszögezte:

"Ne értsenek félre, kellett emelni a fizetéseket, de a realitások talaján kell maradni. A tőke oda megy, ahol megtérül, és ha nem jön ide, akkor az visszaveti a gazdaságot."

Október végétől már Cataniába, Luxembourgba, Göteborgba, Tel Avivba, Lappeenrantára és Poznanba is lehet a légitársasággal repülni.