Az amerikai kormányzat kilátásba helyezte a mexikói határ lezárását a szerinte válsághelyzetet okozó illegális bevándorlás megfékezése érdekében.
Előzőleg felfüggesztették azon közép-amerikai országok – Salvador, Guatemala és Honduras - támogatását, amelyeket Donald Trump azzal vádol, hogy szándékosan küldenek migránsokat az Egyesült Államokba.
Az elnök még pénteken kilátásba helyezte: „jó eséllyel” lezárathatja napokon belül a mexikói határt vagy annak jelentős részét, ha a déli szomszédország nem állítja meg teljesen az Egyesült Államokba irányuló tiltott migrációt. Anélkül, hogy bizonyítékkal szolgált volna, Trump „migránskaravánok összeállításával” vádolta azokat az országokat, ahonnan nagy számban érkeznek illegális bevándorlók.
Az amerikai-mexikói határ lezárása nagy számban lehetetlenítene el jelenleg akadálytalanul gyakorolt jogszerű határátlépéseket, illetve óriási gazdasági károkat okozna – jegyzik meg a washingtoni fenyegetőzésekről szóló médiabeszámolók. Az Egyesült Államok és Mexikó között amerikai adatok szerint naponta 1,7 milliárd dollár értékű áru cserél gazdát, és vannak olyan számítások, amelyek alapján feltételezhető, hogy a mexikói kapcsolat kiiktatása akár 5 millió amerikai munkahelyet is veszélybe sodorna.
Mick Mulvaney, a Fehér Ház megbízott hivatalvezetője az ABC tévéhálózatnak úgy nyilatkozott: miután a demokrata párti politikusok nem támogatják a határbiztonságra fordítható összegek növelését, illetve a bevándorlási szabályok megváltoztatását, az elnöknek „vajmi kevés más eszköz” van a kezében, mint a határzár elrendelése.
Amit a Fehér Ház és a republikánusok szükséges határbiztonsági kiadásnak tartanak, az elsősorban a mexikói határ többszáz kilométeres szakaszán felépítendő fal, illetve acélkerítés lenne, amire a demokraták valóban nem akarnak költségvetési forrásokat biztosítani. Azt állítják, hogy a fallal nem lehet megállítani a migrációt, viszont óhatatlanul megcsúfolnák azt az erkölcsi értéket, amely mindig is Amerika legfőbb erénye volt, a nyitottságot és befogadást.