A 47 országot tömörítő Európa Tanács nyilvánosságra hozta éves jelentését a tagállamok börtönviszonyairól. Mindössze hét tagállam nem küldött adatokat: Albánia, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Magyarország, Málta, Törökország és Ukrajna – írja az Eurologus.
A legfrissebb statisztika a 2018. januári állapotokat mutatja, az adatokat egy egyetemi kutatókból álló szakértői csoport összesíti.
A cikk szerint 2016 és 2018 között 6,6 százalékkal csökkent átlagosan a börtönnépesség. Fél évvel, 8,2 hónapra csökkent az elzárásban töltött átlagidő, viszont lényegesen nőtt azoknak a száma, akik ítélet nélkül, előzetes letartóztatásban voltak. Románia és Bulgária az a két állam, ahol legnagyobb mértékben, 16 és 15 százalékkal csökkent a börtönnépesség, míg Izlandon 25 százalékkal több ember került rács mögé.
Az átlagzsúfoltság az európai börtönökben 91 százalék körüli, lényegében nem változik. Az Európa Tanács jelentése szerint a legrosszabb helyzet Észak-Macedóniában tapasztalható, itt a rendelkezésre álló helyek 122,3 százalékán helyeztek el fogvatartottakat.
Mivel Magyarország nem szolgáltatott adatot a felméréshez, a portál a Büntetés-végrehajtási Szervezet Évkönyvének 9. oldalán nézett utána az információnak, ahol az szerepel, hogy a magyar bv. telítettsége 124 százalék, vagyis az ismert adatok közül ez a legrosszabb Európában.
A cikk szerint a 100 ezer főre jutó elítéltek számát illetően sem állunk jó helyen: itt az oroszok kimagaslóan szerepelnek, 418 börtönlakó jut százezer oroszra. Magyarország esetében – szintén az évkönyv adatait alapul véve – ez a szám 173, ami a 13. legrosszabb, vagy a 34. legjobb helyre jogosít.