Nem voltak adottak a szabad és tisztességes választás feltételei Magyarországon 2018 áprilisában – legalábbis erre jutott a tavalyi parlamenti voksolás elemzése után a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). A civilszervezet szerint pedig pártállásától, politikai nézeteitől függetlenül egyetlen olyan országgyűlés, kormány sem mondhatja magáénak megalapozott kételyek nélkül a választópolgárok többségének támogatását, amelyik nem szabad és tisztességes választások útján nyerte el megbízását. Éppen ezért a TASZ meggyőződése, hogy minden politikai szereplő alapvető érdeke a szabad és tisztességes választások feltételeinek helyreállítása.
A civilszervezet segítséget is nyújt: a jelentésükben a mindenkori jogalkotónak ajánlásokat fogalmaztak meg, összesen tízet. Ezekben többek között a TASZ azt írta, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szakmai működése akadályozta a "választási eljárás nyilvánosságát és a jogorvoslathoz való jogát."
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sincs kibékülve a tavalyi választással. Alexander Shlyk a szervezet tisztségviselője a Népszavának azt mondta: az ő jelentésük általános következtetése, hogy „a választásokat az állam és a kormánypárt véleményének jelentős átfedése jellemezte.”