Donald Trump;2016-os elnökválasztás;Robert Mueller;

2019-04-20 09:00:00

Trump: mint a vízfolyás

Kezdjük a leglényegesebbel, csak hogy minden mást ennek fényében vizsgáljunk: Donald Trump és környezetében pár ember évek óta gátlástalanul hazudik. Gátlástalanul, de a legostobább politikai bűnözők kivételével ahhoz elég ügyesen, hogy jogi értelemben ne lehessen rajtuk fogást találni. Trumpon speciel lehet, és valószínűleg fognak is – de majd csak elnöki mandátuma lejártával.

Robert Mueller különleges ügyész 22 hónapos nyomozása során megállapította, hogy Oroszország 2014 óta titkos műveletet folytatott a 2016-os amerikai elnökválasztás befolyásolása érdekében. Először csak a demokratikus folyamatba vetett bizalmat akarták gyengíteni, aztán Hillary Clintonnak ártani, végül rájöttek, hogy Trump, aki moszkvai beruházási tervei miatt hosszú ideje kereste a Kreml kegyeit, akár még nyerhet is. A jelölt kampánycsapata, benne több családtagjával, tudott az orosz szándékról, de nem jelentette azt a hatóságoknak. Néhányan, például Paul Manafort, a kampány igazgatója, rendszeres kapcsolatot tartottak orosz hírszerzési emberekkel. Mások, például George Papadopoulos külpolitikai tanácsadó, előre tudtak arról, hogy (az orosz hírszerzésen és) a Wikileaksen keresztül bizalmas Demokrata párti e-mailek fognak kikerülni, ami ártani fog Clintonnak. Aztán erről és még egy csomó másról hazudtak a kongresszusi bizottságok és Mueller ügyészei, illetve az úgynevezett nagyesküdtszék előtt.

Amit nem sikerült bebizonyítani, az a konspiráció, a vádemelésre alkalmas összejátszás Trumpék és az oroszok között. A gyanú azonban erős. Különben miért hazudtak volna hosszú börtönt kockáztatva a kétségtelenül létező kapcsolatokról?

Ami minden kétségen túl biztos: Trump kétségbeesetten próbálta elejét venni az egész eljárásnak. Ki akarta rúgatni Muellert, mert, ahogy mondta, a vizsgálat „elcseszi” az egész elnökségét. Nem pont így mondta, de a még ennél is szó szerintibb fordítás végképp nem tűri a nyomdafestéket. Az igazságszolgáltatás akadályozása tényállását Trump kizárólag azért nem tudta megvalósítani, mert ebben megakadályozták saját munkatársai.

A Fehér Ház jogi apparátusának vezetőjénél az elnök hiába sürgette Mueller és Rod Rosenstein igazságügyi miniszterhelyettes leváltását – ami még nagyobb botrányt okozott volna. Így viszont legalább arra hivatkozhat, hogy végül is nem rúgta ki Muellert. KellyAnne Conway tanácsadó egyenesen bocsánatkérést követelt az újságíróktól, amiért korábban beszámoltak az elnöknek az igazságszolgáltatás akadályozására tett kísérleteiről.

Hogy a dolog mennyire nem egyértelmű, arra jó példa KellyAnne Conway férje, az amúgy szintén republikánus George Conway, aki szerint a Mueller-jelentés bőven elég okot ad az elnök leváltására, az impeachmentre. Ő azt írta, hogy Trump maga a rák, amelynek meg kell akadályozni a terjedését.

A közmondás szerint aki hazudik, az lop is. Stimmel. Ám az impeachment politikai döntés. Az amerikai történelemben kétszer próbálták meg, egyszer sem sikerült. Trump eltávolításának legbiztosabb módja a 2020-as elnökválasztás.