poloska;

2019-04-26 09:30:00

"Valódi bokrokkal" meg lehetne fékezni a poloskainváziót

Ha sokkal több bokorlakó énekesmadár - barátposzáta, kis poszáta, fülemüle vagy vörösbegy - élne például Budapesten, akkor biológiai úton lehetne védekezni a poloskainvázió ellen - mondta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője a köztévében.

Sajnálatos módon a nagy parkjaiban hiányoznak a "valódi bokrok" - fogalmazott Orbán Zoltán, amik vannak, azok felfelé terebélyesednek, így semmi nem tud bennük fészkelni. Az igazi bokrok olyanok, mint a vekni kenyér, az alapjuknál a legszélesebbek - tette hozzá, példaként a kökényt említve. Ha a fővárosban az lenne a cél, hogy sokkal több fülemüléhez hasonló, bokorban fészkelő faj éljen, akkor meg kellene változtatni a felfogást a zöldterület-kezelésről.    

A lakott területen élő, fészkelő énekesmadarak táplálékának része a poloskalárva. Ha egészséges, fajgazdag lenne a környezet, akkor szépen kordában tartanák az olyan invazív fajokat is, mint ázsiai márványpoloska vagy az afrikai vándorpoloska, így a számuk csökkenne. Orbán Zoltán megjegyezte, a szarkák például nemcsak a lárvát, hanem a kifejlett poloskát is képesek megenni.