Divízió I-es jégkorong-vb;

2019-04-28 13:53:33

Jégkorong-vb: elitmezőny a második vonalban

A papírforma szerint a középmezőny elérése várható a magyar jégkorong-válogatottól a kazahsztáni divízió-1-es világbajnokságon, ám az együttes már többször okozott kellemes meglepetést.A magyar válogatottól a világranglista alapján már a dobogó is bravúrnak számítana, ám a nemzeti csapat korábban már többször is sikerrel írta felül az aktuális statisztikát.

Cirka négy lélegzetvételnyi időn múlt a feljutás, írtuk tavaly áprilisban, amikor a britek a budapesti divízió-1-es világbajnokság utolsó mérkőzésén 15,8 másodperccel a vége előtt egyenlítettek a magyar válogatott ellen, s a menny, azaz az A-csoport kapujából a pokolba taszították a finn Jarmo Tolvanen irányította nemzeti csapatot. Ha akkor Robert Farmer kétségbeesett centerezése elakad Vay Ádámban, legjobbjaink az idén többek között a svédek, a csehek és az oroszok ellen készülhetnének a május közepi, szlovákiai vébén, így viszont minden idők legerősebb divízió-1-es tornájára kellett elutazniuk Nur-Szultánba, vagyis lánykori nevén Asztanába. A kazah fővárosban hat csapatnak lesz jelenése hétfőtől, s közülük öt, a mieink mellett a házigazdák, a szlovénok, a fehéroroszok és Dél-Korea a közelmúltban már jégre léphetett a világ 16 legjobb gárdáját jelentő elitben.

A magyar válogatottól a világranglista alapján már a dobogó is bravúrnak számítana, ám a nemzeti csapat korábban már többször is sikerrel írta felül az aktuális statisztikát, ennek köszönhetően az elmúlt évtizedben kétszer is feljutott a legjobbak közé. Az idén jelentősen nehezítheti a nagy cél elérését, hogy a gárda finn kapitánya betegsége miatt nem utazhatott el a csapattal Kazahsztánba, így másodedzője, a MAC gárdájának trénere, Majoross Gergely vezeti majd a csapatot, ráadásul sérülés miatt a legmagasabban jegyzett játékos, a finn elitligában pallérozódó Sebők Balázs sem állhat a stáb rendelkezésére. A keret persze így is elég acélosnak tűnik, a két kapus, hét védő és 13 csatár közül csak hárman képviselik a honi bajnokságot, a többiek a szlovák, az osztrák, a német és a svéd ligából érkeztek, s az előkészületi mérkőzéseken elég jól mutatott a csapat.

Hogy aztán felkészülési meccseken látottakat mennyire sikerül átmenteni a vébére, az már magyar idő szerint hétfőn délelőtt kiderül, hiszen ebédre már túl is lesz a válogatott a Dél-Korea elleni premieren. Az ázsiaiak legyőzése két évvel ezelőttig általában nem okozott problémát, ám 2017-ben a távol-keletiek meglehetősen simán nyertek, igaz, akkor már a pjongcsangi olimpia jegyében erősen megtámogatva honosított kanadaiakkal. Utóbbiakat a jelenlegi keretben csak egy kapus és két bekk képviseli, a koreaiak pörgős, szélvészgyors hokija azonban így is nehézséget okozhat a mieinknek. Akik a második körben az egyik favorit, Fehéroroszország ellen folytatják: a beloruszok a tavalyi blama után komoly rendet vágtak soraikban, új, orosz kapitányuk azonban így is tucatnyi KHL-es, vagyis az orosz szuperbajnokságban edződő játékost hívott be, s előzetes nyilatkozataik alapján el sem tudják képzelni, hogy ne térjenek vissza azonnal a világelitbe. Persze három éve azt sem tudták elképzelni, hogy az A-vb-n kikapjanak a magyaroktól, Szentpéterváron mégis 5-2-re legyalulták őket legjobbjaink…

A pihenőnap után a mezőny elvileg leggyengébbje vár az immáron Majoross-gárdára. A litvánok még úgy is a kötelező győzelem kategóriába tartoznak, hogy a mezőny – múltja alapján – egyik legnagyobb ásza náluk játszik: a 41 éves Dainius Zubrus – aki egyben a litván szövetség elnöke is… - hat NHL-csapatban fordult meg, s egy híján 1400 NHL-meccsén 628 pontot hozott össze.

A negyedik játéknapon a magyar csapat legnagyobb mumusa, Szlovénia következik, a délkeleti szomszédot tétmeccsen még sohasem sikerült legyőzni. Legutóbb szűk két héttel a vb előtt meccselt velük a magyar csapat, s simán nyert is, igaz, a szlovénoktól több európai elitligában játszó sztár mellett legjobbjuk, az NHL-ben is komoly karriert befutó Los Angeles-i csapatkapitány, az 1082 mérkőzésen 954 pontig jutó Anze Kopitar sem lépett jégre.

A zárónapon a házigazda vár a mieinkre, s a kazahok ellen sem túl fényes a mérleg: tizenegy összecsapásból tíz zakó, köztük jó néhány méretes. Az idén hazai jégen értelemszerűen egyértelműen a feljutást tűzték ki célul, s ennek érdekében teljes sornyi – három kanadai, egy-egy amerikai és svéd – honosítottat is felvonultatnak, no és a KHL-rájátszásba jutó Barisz Asztana színe-javát. A kazahok ráadásul azért is fújhatnak ránk, mert a magyar válogatott tavalyi, britek elleni döntetlenje nemcsak a mieink feljutását annulálta, de a jelenlegi házigazdáét is: vagyis nekik is szűk tizenhat másodperc hiányzott a szlovák túrához…