Rabszolgatörvény, #metoo, a Magyar Nemzet utolsó napja, medvekrízis Székelyföldön – néhány téma, amelyektől napokig hangos volt a hazai sajtó az elmúlt év során. Néhány nap, óra vagy pillanat, amely megelevenedik előttünk a 37. Magyar Sajtófotó Kiállítást szemlélve. A Capa Központban kiállított négyszáz pályamű – több mint fele díjazott alkotás – idén is sokszínű, összetett képet kínál az elmúlt év médiában megjelent fotóiból. Emellett olyan képeket is láthatunk, amelyek nem kizárólag a közéleti hírek témakörét érintik. Megjelenik a cigányokat érintő hétköznapi szegregáció, a férfi test jelentésváltozásai, az autizmussal, Down-szindrómával vagy fogyatékossággal élők mindennapjai, a környezetszennyezés vagy a kulturális szokások változatossága is, pozitív és negatív kontextusban egyaránt.
Talán ennyiben más az idei kiállítás a korábbiakhoz viszonyítva: jobban felvillan a szép, a szerethető. De csak annyira, hogy a következő pillanatban újra átvegyék helyét az olyan képsorok, mint a Családok éve képriport, amely egy kilakoltatást dokumentál, vagy a 2018. október 15-én életbe lépett hajléktalanokat érintő törvény kapcsán készült fotók.
A kiállítás az előző évekhez hasonlóan ugyanazokat a kérdéseket teszi fel nekünk: tényleg ilyen világban élünk? Olyan világban, ahol az erőszak és a kiszolgáltatottság mindennapos? Abban a magyar valóságban, ami kicsit mesebelinek, kicsit fanyarnak, de leginkább abszurdnak hat? Ahol megfér a tüntetések romantikája mellett a mindennapi élet harcainak és megaláztatásainak segélykérése? Mikor váltak a hírek kizárólag az erőszak színtereivé? Évről évre hasonló felvetéseket fogalmazzuk meg a képeket szemlélve, majd megyünk tovább és ismét dokumentáljuk őket. Kinek a felelőssége ez? És miért gondoljuk, hogy épp nem a miénk? E kérdésekre nincsenek válaszaink. Még.
***
37. Magyar Sajtófotó Kiállítás
Látogatható május 12-ig a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban