Jelentős visszaesést mutat a szociális szövetkezetek száma – hívja fel a figyelmet a céginformációval foglalkozó Opten. Ma már jóval több szűnik meg, mint alakul, de a működők közül is sok nem végez érdemi tevékenységet.
A 2006-ban életre hívott vállalkozási forma célja a haszonszerzés mellett a közösség oktatási, kulturális, szociális vagy foglalkoztatási igényeinek kielégítése. A fő cél hátrányos helyzetű csoportok, így például az inaktívak, a romák vagy a fogyatékkal élők segítése. Míg 2015-ben félszáz ilyen szerveződés alakult és 83 szűnt meg, tavaly már csak 50-et hoztak létre és 327 húzta le a rolót. Az összesített árbevétel viszont ugyanez idő alatt 13,6 milliárdról 27,5 milliárdra nőtt.
A sokszor átgondolatlan üzleti modellre alapított szövetkezetek ideje lejárt – állapítja meg mindezek alapján Hantos Zoltán, az Opten projektmenedzsere. Csak a valós piaci igényeket felismerő és kiszolgáló, illetve az uniós és egyéb forrásokat sikeresen felhasználó szociális szövetkezeteknek van jövője – véli.
A szociális szövetkezetek árbevételének mindig jelentős részét tették ki az uniós pályázati források. 2017-ben 97 tervükre összesen 4,3 milliárd forint támogatást nyertek, ami akkori összárbevételük 15,6 százalékára rúgott. Tavaly 95 nyertes pályázatra 3,7 milliárd támogatást szereztek.