átutalás;

2019-05-11 09:00:00

Elcsúsztatnák az azonnali banki átutalás bevezetését

A bankok tekintélyes része úgy véli, hogy az azonnali átutalást nem szabad sikeres próba nélkül bevezetni. A lakáspiac várja már az új rendszert.

Csúszhat az azonnali fizetési rendszer indulása. Az átlagos bankszámla tulajdonosoknak ebből nemigen származik kára, hiszen ma is 1-4 órán belül célba ér a banknak adott átutalási megbízása. Ettől függetlenül az új rendszer bevezetését történelmi lépésnek tartják a bankrendszer szereplői, ezért sem akarják elszúrni, inkább halasztanának. Ennek előjelei már érzékelhetőek: a jegybank kommunikációs igazgatóságának lapunk érdeklődésére adott válasza szerint az azonnali fizetési rendszer tervezett indulási időpontja 2019. július 1., ugyanakkor az MNB folyamatosan nyomon követi a pénzforgalmi szolgáltatók felkészülését és annak fényében hozza meg a szükséges döntéseket - írják. Magyarán semmi sem kizárt.

Május 13-án eldől, hogy lesz-e, és ha igen, mi lesz az új határidő, mikortól ér át az átutalásunk öt másodperc alatt a címzett számlájára. Jövő hétfőn ugyanis - a hírek szerint - a bankok vezetői tanácskozásra ülnek össze a jegybank szakértőivel, és kölcsönösen tájékoztatják egymást az azonnali fizetési rendszerre való átállás készültségi fokáról. A jegybank ragaszkodna az eredeti határidőhöz, de úgy tűnik nem minden áron. A bankok mintaként az online pénztárgépek 2013-as bevezetési időpontjának többszöri elhalasztását emlegetik.

 

Az MNB tavaly rendelte el a július 1-jei dátumot, időközben azonban kiderült, hogy ez nehezen teljesíthető. Olyannyira, hogy az egyik nagy kereskedelmi bank kezdeményezte a Magyar Bankszövetségnél, hogy az kezdeményezze a jegybanknál: az eredetileg kitűzött határidőben csak kis tételeket lehessen átutalni, tesztjelleggel, s amikor biztonságosan működik a rendszer, akkor legyen meg a tényleges indítás. Többen úgy vélték, hogy a kezdeményező az OTP volt, amely azért tette le a voksát a halasztás mellett, mert maga nem készült fel teljesen. A Népszavának ezt a feltételezést Gáspár Bence a bank kommunikációs vezetője határozottan cáfolta. A pénzintézet álláspontja ugyanakkor az, hogy a bankok és az elszámolást végző GIRO Zrt. közötti kapcsolatot több hónapig terheléses tesztnek szükséges alávetni, s csak utána lehet a rendszert szabályszerűen üzembe helyezni. A GIRO Zrt. egyébként a honlapja tanúsága szerint idén januárjában megkezdte az üzleti tesztelést a bankokkal, ám azóta ezzel kapcsolatban nem nyilatkozott. A nagybankok valamennyien kijelentették, hogy felkészültek a feladatra. A helyzetet az is bonyolítja, hogy a külföldi anyabankoknak is értesülniük kell az ügyletekről, és ez még nem mindenütt megoldott.

Az új fizetési rendszerben a 10 millió forint alatti egyedi átutalások a hét minden napján a nap 24 órájában 5 másodperc alatt teljesülhetnek majd. Lehetőség nyílik majd arra, hogy az átutalási megbízásokat akár már mobiltelefonszámra is indíthatjuk, nem lesz szükséges ismerni a fogadó fél 24 számból álló bankszámlaszámát. Az azonnali átutalást ugyan több uniós tagállamban alkalmazzák, de a teljes körű rendszer Magyarországon valósul meg először. Ugyanúgy úttörők lehetünk ebben, mint ahogy a bankkártya használatot jelző SMS-üzenetet is nálunk alkalmazták először.

Az azonnali átutalás megindulásával egyszerűsödik az ingatlant eladni, illetve venni kívánók dolga - hiszen semmiféle igazolásra nem lesz külön szükség, elég ha a felek telefonjaik visszaigazoló üzenetét bemutatják egymásnak - mondta lapunknak Trencsán Erika, a money.hu portál szakértője. (Hasonló módszert alkalmaznak a kriptovaluták kereskedésénél is, amikor a valós idejű teljesítést kívánják igazolni.) Arra kérdésünkre, hogy a gyorsaság árát az ügyfeleknek kell-e megfizetni, a szakember úgy vélte, hogy a díjakat minden bank maga állapítja meg, így azt is, hogy az átállás költségeiből áthárítanak-e vagy sem. Az azonnali átutalás a pénzkímélést segíti elő, ezért a bankoknak nem érdeke a díjemelés, még akkor sem, ha az egyes átutalásokért a pénzintézeteknek fizetniük kell a GIRO-nak. Az azonnali átutalást kínáló bankok igénybevétele az üzleti szféra számára a gyorsaság miatt előnyös, míg az adóhatóság, illetve a  költségvetés a feketegazdaság visszaszorítása miatt "örülhet", emellett minden tranzakciónak nyoma marad.