szociális Európa;

2019-05-11 17:01:10

Szociális Európát építene a baloldal

A társadalmi szempontok érvényesítéséhez megfelelő adóbevételekre kell szert tenni, és európai szinten ez csak akkor lehetséges, ha az uniós tagállamok együttesen cselekednek – hangsúlyozta Joakim Palme svéd egyetemi tanár egy szombati budapesti tanácskozáson.

Az uppsalai egyetem oktatója – aki Olof Palme néhai svéd szociáldemokrata miniszterelnök fia - a Szociális Demokráciáért Intézet (SZDI) rendezvényén tartott előadást a jóléti államról és az úgynevezett szociális beruházásokról. Felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi nagyvállalatok adóelkerülési törekvéseit csak az európai országok összehangolt cselekvésével lehet meghiúsítani.

A nemrég létrejött Szociális Demokráciáért Intézet – amelynek a tudományos igazgatója Andor László volt EU-biztos – elemző műhelyként arra törekszik, hogy kutatásokat végezzen, tudományos megalapozással járuljon hozzá stratégia kidolgozásához a magyar baloldal számára. Az SZDI mostani, sorrendben második konferenciáján az európai társadalmak helyzetéről és a szociális unió lehetőségéről tanácskoztak.

Mint az eseményen többektől is elhangzott, az európai parlamenti választások egyik legfontosabb kérdése, hogy sikerül-e támogatást szerezni a mostaninál szociálisabb Európai Unió megteremtéséhez. Az elmúlt időszakban sok szó esett a liberalizmus és nacionalizmus összecsapásáról. A szociáldemokraták számára azonban a fő kérdés az, hogy meg lehet-e erősíteni az EU - mind az egységes piac, mind pedig a valutaunió - szociális dimenzióját, milyen esély van azoknak a követelményeknek a teljesülésére, amelyeket a 2017-ben elfogadott Szociális Jogok Európai Pillére rögzített.

A Villányi úti konferenciaközpontban tartott tanácskozáson Tóth Bertalan MSZP-elnök beszédében kiemelte, hogy a szociális Európa építése megbicsaklott, az uniós tagországok társadalmai egyre inkább szétszakadnak, mind igazságtalanabb a jövedelmek elosztása.

Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke szerint a szociális demokrácia nem áll ellentétben a liberális demokráciával, hanem több annál. Történelmi vaksággal vádolta Orbán Viktort, amiért a miniszterelnök szerinte nem képes látni a jóléti állam jövőjét. A Párbeszéd politikusa elmondta: mostanra már csaknem sikerült meggyőzniük az MSZP-t a garantált alapjövedelem koncepciójának a helyességéről.

Előadásában Joakim Palme emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió gondolata kezdetben alapvetően piacépítő békeprogram volt, de az világos, hogy csupán a piaci mechanizmusok alkalmazásával nem lehet megteremteni a szociális Európát, a piaci verseny romboló erőivel az építő szellemű politikát kell szembe állítani. 

Az uppsalai kutató méltatta az Európai Unió által 2013-ban, Andor László szociális biztosi megbízatása alatt elfogadott szociális beruházási programcsomagot. Ez a csomag a szociális biztonság általánossá tétele érdekében külön-külön követelményeket fogalmazott meg a kisgyermekek, az ifjúság és a munkaképes korú generációk számára, továbbá az időskorúakról való gondoskodás és a munkanélkülivé válás esetére szóló biztosítás általánossá tétele érdekében.

Palme beszélt azokról a - részben migrációs okokra visszavezethető - kihívásokról, amelyekkel saját hazájában a híres svéd jóléti modellnek szembe kell néznie. A svéd modell korszerű lényegét, legfontosabb jellemzőjét abban határozta meg, hogy lehetőleg minden körülmények között a foglalkoztatás előmozdításával igyekszik küzdeni a szegénység ellen.