Orbán Viktor;Donald Trump;

2019-05-13 08:47:52

Washington Post: Romosodik Amerika viszonya a németekkel és a franciákkal, jöjjön hát a magyar pária

Donald Trump a háttérfolyamatok miatt vonzódik a demagóg Orbánhoz.

A vezércikk szerint Donald Trump a demokrácia ellenségeinek kedvez, ezt bizonyítja a mai találkozó Orbán Viktorral. A magyar politikus virtuális pária lett az EU-ban, mert felszámolta a demokratikus intézményeket, durván bánik a menedékkérőkkel és antiszemita provokációkhoz folyamodik. A Fehér Házban mégis üdvözli az elnök, aki a jelek szerint előnyben részesíti az Orbán-féle kemény autokratákat az USA legszorosabb szövetségeseinek liberális vezetőinek ellenében. A vendégség győzelem lesz a magyar politikus számára, akit Obama és Bush joggal került, miután bezáratta az ellenzéki magyar sajtót, megszüntette a független bíróságokat, elűzte a tekintélyes CEU-t és gyűlöletteli retorikát szórt a muzulmánokra, illetve ravaszabb formában a zsidókra.

Mindezért felfüggesztették a Fidesz néppárti tagságát, ám most Orbán felmutathatja Trump de facto jóváhagyását. Amerikai illetékesek azzal magyarázzák a rehabilitálást, hogy próbálják kivonni a magyar vezetőt Oroszország és Kína vonzásteréből. De ennél többről van szó, hiszen David B. Corstein elárulta, hogy az elnök boldog lenne, ha olyan viszonyok között dolgozhatna, mint magyar partnere. Ami egyre kevésbé tisztességes választásokat, határkerítés felállítását, és az illiberális demokrácia hangoztatását jelenti, utóbbi Magyarország fehér és keresztény identitásának megőrzését célozza. A tavalyi kampány a Soros György elleni állításokra épült.

Hogy Trump vonzódik ehhez a demagóghoz, az párosul azzal, hogy kormányzatának viszonya egyre romlik az USA olyan, régi szövetségeivel, mint Németország és Franciaország. Az európai politikai közép számára egyre nagyobb kihívást jelentenek a szélsőjobbos, rasszista és tekintélyelvű programot követő erők. Ilyen körülmények között az Egyesült Államoknak minden meg kellene tennie a liberális demokrácia támogatására, főleg az öreg földrésznek azon a részén, ahol vékonyak a demokratikus gyökerek. Ehelyett az elnök mind arcátlanabbul a demokrácia ellenségeivel áll össze.

Financial Times: Egy reakciós gyarmati tisztviselő

Az Orbán-út előtt mélyül az árok Amerika és az EU között, miután Donald Trump újraalakítja a kapcsolatokat Amerika hagyományos európai szövetségeseivel. A két fél, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia, illetve az Egyesült Államok nézetei különböznek minden fontos kérdésben, amióta az elnök két éve hatalomra került. Bírálók szerint a Fehér Ház gazdája aláássa a viszonyt, amikor olyan tekintélyelvű politikusokat fogad, mint Orbán Viktor. Burns volt amerikai NATO-nagykövet azt mondja, Trump nem hiszi, hogy az unió értékes szövetséges, vetélytársnak tekinti azt. Washingtoni illetékesek szerint ugyanakkor az elnök csupán enyhíteni igyekszik olyan terheket, amelyek igazságtalanul nehezednek országára.

A németek esetében különösen nehezményezi a nagy fizetési mérlegtöbbletet, a védelmi kiadások szintjét, valamint az Északi Áramlat-2 építését. Berlini közlés szerint egyik kérdésben sincs előrelépés. A Bundestag Külügyi Bizottságának elnöke úgy fogalmaz: ha nem engedsz az amerikai kívánságoknak, akkor Trump onnantól kezdve félvállról, illetve semmibe vesz. Egy szakértő szerint ezen nem segített volna Mike Pompeo németországi látogatása sem, amelyet a múlt hét végén, pár órával a tervezett érkezés előtt fújtak le. Ráadásul fenyeget tengerentúlon az európai kocsikra kivetendő vám. Martin Schulz, az SDP volt vezetője úgy értékeli, hogy az elnök úgy viselkedik, mint valami rendkívül reakciós gyarmati tisztviselő. Ezt csak tetézi, hogy rendkívül rossz a személyes viszont az elnök és Merkel között.