választás;delegáltak;választási csalás;

2019-05-15 10:41:00

Fehér foltok

Nem reprezentatív kutatás, de a lapunkat megkereső 10 levélíróból 9 meg van győződve arról, hogy elcsalják a választást. Konkrét csalást most, az EP-szavazás előtt legfeljebb az ajánlások másolgatásánál látni (a bizonyítás, tudjuk, szinte lehetetlen), de azt mindenki tudja, hogy a szabályokat manipulálják. Nem véletlenül hagyja nyitva a Fidesz a kis, vagy nem is olyan kis kapukat. Túl sok a kerülőút, a kibúvó, a szabályozatlan terület, a fehér folt.

Személyes adatokat másoltak át egyik ajánlóívről a másikra; halottak neveit használták; aláírásokat hamisítottak – csak néhány példa a tavalyi parlamenti választás körüli visszaélésekről. És ezek nem ellenzéki vádaskodások, hanem Polt Péter legfőbb ügyész felsorolása arról, hogyan csaltak vagy csalhattak 2018-ban. A lista távolról sem teljes. Nincs benne például az, hogy néhány helyen feltűnően sok volt az érvénytelen voks, vagy a felvett és a leadott szavazatok közötti eltérés. Ahogy az sem, hogy az egyik-kelet-magyarországi községben a szavazatszámláló bizottság tagjai karon fogva mentek a választókkal a fülkébe, és azt is a tudtukra adták, hogy a Fideszre érdemes szavazni. Az egyik pécsi körzetben egy férfi a szavazás előtt ismerte el: fizettek neki, hogy a kormánypárti jelöltre húzza az ikszet – utóbb ennél az esetnél a Kúria is megállapította a jogsértést.

Egyszerű a képlet: akkor buktak ki a gyanús esetek, amikor a szavazókörökben ott ültek az ellenzéki delegáltak. Mert ami nem látszik, és nincs, aki beszéljen róla, az választási szempontból olyan, mintha meg sem történne. A fideszes szabályokat amúgy is trükközésre faragták. Indulhatnak kamupártok, szinte csak a Fidesz plakátolhat, médiafelülete alig van az ellenzéknek, a levélben szavazók névjegyzékében ki tudja, mennyi halott lehet, a választókerületeket úgy rajzolgatják át, ahogy akarják (legutóbb Miskolcon bukott ki egy ilyen példa).

Ilyen impozáns manipulációs készlettel az induláskor elbillen az eredmény. Az ellenzéknek egy lehetősége van: minden szavazókörbe saját embert küld, aki jelez, ha lát valamit. Elképesztő, hogy a dolog mégsem működik. Hétfőig – a határidő előtt három nappal – mindössze 1500 delegáltat neveztek meg összesen a listát állító pártok, a lehetséges 184 ezerből. Ha nem változik radikálisan a képlet, a bő 10 ezer szavazókörből megint több ezer marad fehéren. Ne legyen kétsége senkinek: a Fidesz végül mindenhova küld delegáltat, aki szavaz is, ha előkerül valamilyen jogsértés – és nem kell varázsgömb hozzá, hogy megjósoljuk, a kormánypártnak kedvező eredménynek aligha fekszik majd keresztbe.

Lényegében mindegy is, hogy az ellenzék azért nem küld bizottsági megfigyelőket: mert nincs elég embere, vagy csak abban bízik, hogy a Fidesznek sem lesz sok. Ami biztos, hogy rosszul jön ki ebből a helyzetből. Mert minden elcsalt ellenzéki szavazat ellenzéki mandátumba kerülhet. Most – a felmérések alapján – csak valószínű, hogy a Fidesz nagy többséget szerez. De ha fehér foltok ezrei maradnak, akár előre beírható az újabb kétharmad.