internet;öngyilkosság;pszichológia;

2019-05-15 20:59:32

A net korlátlan hatalma

Malajziában a rendőrség vizsgálja annak a tinédzser lánynak a halálát, aki az Instagramon megszavaztatta követőit, öngyilkos legyen-e. Miután a többség igennel voksolt, megölte magát.

A Sarawak államban élő 16 éves lány a következő kérdést tette közzé szociális média oldalán: „Nagyon fontos, segítsetek választani: É/H.” Miután 69 százalék a halálra szavazott, öngyilkos lett. Egy ügyvéd azonnal arról beszélt, hogy akik a halált választották számára, azokat bűnösnek kell tekinteni gyilkosságra való felbujtásban. Malajzia sport és ifjúsági minisztere azt mondta, a tragédia rávilágít arra, milyen szükség van nemzeti szintű konzultációra az ország mentális egészségéről, és ebből a szempontból különösen aggódik a fiatalok miatt.

Nem ez az első eset, hogy tizenéves lány halálában szerepet játszik a közösségi média, 2017-ben a 14 éves brit Molly Russel a szülei szerint azért lett öngyilkos, mert az Instagramon és a Pintereseten – mindkettőn fényképeket, videókat lehet megosztani – öngyilkosságokról, önbántalmazókról nézegetett képeket. Az idén februárban, erre az esetre reagálva az Instagram bejelentette, újfajta szűrőt fog alkalmazni, amit akkor kapcsol be a rendszer, ha valamilyen önbántalmazást vagy öngyilkossági kísérletet ábrázoló képet érzékel. Az ilyen felvételeket elhomályosítva láthatják majd a felhasználók, és csak akkor jeleníti meg azokat a rendszer, ha valaki kifejezetten látni akarja. Továbbá az Instagram a jövőben tovább fejleszti a moderátori rendszerét, hogy a felhasználók még nehezebben találják meg az ilyen oldalakat, egyébként a felhasználási feltételeiben is kiköti, hogy törlik azokat a tartalmakat, amelyek az önbántalmazás kategóriájába tartoznak, bár ez nem történik meg automatikusan.

Az esetek azonban felvetik azt a kérdést is, hogy az egyébként is sokféle gonddal küzdő tinédzserekre, akik könnyen befolyásolhatók, milyen hatással van a közösségi média. Duró Zsuzsa gyermekpszichológus lapunknak elmondta, hogy kamaszkori sajátosság a misztikum kedvelése, a bujkálás, amihez az internet kiváló terepet kínál: következmény nélkülinek látszik a kommunikáció. A kamaszok énképe, önértékelése általában labilis, nagyon gyakran alul értékelik magukat, de az ellenkezője is előfordul. Közben állandóan az erkölcsi igazságokat kutatják, magukban is és másokban is az erényeket és a hibákat keresik, de hajlamosak más szemében a szálkát is észre venni, míg a magukéban a gerendát sem. „Azért befolyásolhatók, mert a hormonok működése miatt magasságuk, testsúlyuk növekszik, emiatt labilis az idegrendszerük, fáradékonyabbak, iskolai teljesítményük is csökken. Ezt kompenzálják azzal, hogy az interneten személytelen kapcsolatokat kötnek, és sokszor próbatételnek minősíthető feladatokat próbálnak meg teljesíteni”- tudtuk meg a szakembertől. Befolyásolhatók tehát, de kortárs csoport ebben az életkorban erőteljesebben befolyásol, mint a szülők vagy a tanárok. Mivel az interneten kommunikálnak, szókincsük beszűkül, mert nem közvetlen beszélgetéseket folytatnak. A képek pedig még több információhoz juttatják őket, ezért a vizuális befolyásolás is nagyobb hatással lehet kamaszokra, konkrét mintát láthatnak, amelynek megvalósítása kihívás lehet. De lehet nem túl jó mentális állapotuk kifejezése is az önmaguk ellen forduló tett. A saját csigaházukba visszavonult, megközelíthetetlen gyerekek külsődleges jelzésekkel szeretnék felhívni magukra a figyelmet – mondta Duró Zsuzsa.