Gourmet Fesztivál;

2019-05-15 19:34:00

A sercli mennybe megy

Egymást érik a Michelin-csillagos séfek a Gourmet Fesztiválon, de az is elleshet recepteket, aki nem fermentálással vagy focaccia-sütéssel kezdi a napot.

Van család, amelyben vérre menő csatát vívnak érte a gyerekek, felnőttek, másutt rögtön a kukában landol – a Gourmet Fesztiválon pedig a lehető legjobban hasznosul: ételkülönlegességé válik a sercli. Felbukkan itt zöldbabos gombócként, polip mellett morzsaként, felfújtként, tépett malachússal töltve, magosan, paprikahabosan, brokkolisercliként, de még zakuszkásan is.

Hogy hogy jön a kenyérvég a fine dining éttermek, híres bisztrók, minőségi termelők és persze sztárséfek sorát felvonultató gasztrofesztiválhoz? A rendezők néhány éve minden Gourmet Fesztiválra speciális tematikát is meghirdetnek, az idén azonban nem fogásokat, hanem alapanyagokat jelöltek meg: a magyar konyha egyik legfontosabb fűszerét, a paprikát, a serclit, és a hazai kézműves sört. Ennek köszönheti a sercli, hogy a kilencedszer megrendezett, vasárnap estig nyitva tartó fesztiválon a gasztromennybe megy a Millenáris parkban.

A kenyérvég persze csak a kezdet: ötven étterem jelentkezik ételkülönlegességekkel a rendezvényen, amelyen a hagyományoknak megfelelően egymást érik a Michelin-csillagos séfek. Nem véletlenül: a Gourmet és a Sziget fesztivál alapítója, Gerendai Károly szerint ugyanis a rendezvény célja épp az, hogy megmutathassák, hol tartanak azok a szereplők, akik ma Magyarországon a csúcsot képviselik. Ez pedig Gerendai szerint olyannyira sikerült, hogy „a Gourmet mára hasonló jelentőséggel bír műfajában, mint a Sziget a zenei fesztiválok között.”

S ha már Sziget-párhuzam: a gasztrofesztivál „nagyszínpadán” az idén is nagy nevek lesznek. Exkluzív, külön foglalható vacsorát ad a jelenleg legizgalmasabb osztrák séfnek tartott, saját két Michelin-csillagos éttermét irányító Konstantin Filippou, akinek tányérjain a stájer és a görög konyha alapanyagai keverednek. Bemutatkozik a moszkvai Twins Garden konyháját vivő orosz ikerpár: ők egyebek mellett kürtcsigára és kamcsatkai rákra alapozzák művüket. A szöuli Michelin-csillagos Lee Jong Kuk autentikus koreai ebédet ad több mint tíz évig érlelt, védjegyszerű osztriga- és szójaszószaival.

A gasztroszínpadon nem csak ők állnak a fesztivál vendégei elé, hanem Bledar Kola, a tiranai Mullixhiu étterem Nomában edződött séfje, és a burgenlandi Gut Purbach konyháját irányító, „belsőségrajongó” Max Stiegl is. Bemutatkozik a nem champagne-i klasszikus érlelésű pezsgők Rolls Royce-a: a trentinói Ferrari. A pezsgőkhöz a frissen Michelin csillagot szerző Stand éttermet vezető séfpáros, Széll Tamás és Szulló Szabina álmodott fogásokat.

A kürtcsigától, a kamcsatkai ráktól meg az autentikus koreai ebédtől távolabb, de a magyar családokhoz és a hétköznapokhoz sokkal közelebb áll a bográcsozás. A rendezvényen három ismert séf bográcsos ételkészítését lehet majd testközelből végigkövetni. Pénteken az érsekcsanádi Rév Csárda mestere, Tinusz Gábor főz „hagyományőrző, lobogtatva forralt dunai hallevelet”, szombaton Bíró Lajos csülökpörköltje mutatkozik be, míg vasárnap az első magyar két Michelin-csillagos étterem, az Onyx séfje, Mészáros Ádám készít velős csülkös pacalt.