labdarúgás;női labdarúgás;

A női labdarúgó Bajnokok Ligája május 18-i budapesti döntőjét a spanyol csapat a francia Olympique Lyon ellen játssza a stadionb

- Fent és lent egyszerre: a női futball

Növekszik az érdeklődés a női futball iránt, azonban még mindig kevés pénz mozog benne.

Szombaton női Bajnokok Ligája döntő lesz Budapesten, a Groupama Arénában. A hangulatra nem lesz panasz, a csaknem 22 000 főt befogadni képes stadion megtelik, minden jegyet eladtak. Némileg furcsa azonban az a tény, hogy az olcsóbb belépők 700 Ft-ba, a drágábbak 1000 Ft-ba kerültek. A Puskás Akadémia-Honvéd NB I-es mérkőzésre 800 Ft-ért lehetett bejutni, de az NB II városi rangadójára, a Győr-Gyirmót találkozóra már az 1000 Ft is kevés lett volna, itt 1300 Ft-ért lehetett belépőt vásárolni. A férfi Bajnokok Ligája döntőjén pedig 25 000 Ft-tól 195 000 Ft-ig lehetett jegyet szerezni. 

A számok nyelve azonban rejt még érdekességeket, ez pedig a fizetésekben, összdíjazásokban rejlik. Az AEK Athén például hiába esett ki hat vereséggel a csoportjából, nagyságrendekkel több pénzt fog zsebre tenni, mint a női BL-győztes. Fizetések terén is óriási a szakadék, a női angol első osztályban a legjobb játékosok évente átlagosan 25 000 eurót keresnek. A férfiak ezzel szemben (Premier League) akár hetente 200 000 eurót is zsebre tehetnek. Egy még sarkalatosabb példával élve: az Arsenal középpályása, Mesut Özil egy nap alatt (28 570 euró) többet keres, mint egy top angol ligás női játékos évente. A szakadék óriási.

Pontosan az óriási szakadék miatt hozta meg azt a döntését a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA), hogy megduplázza a nyáron megrendezésre kerülő női világbajnokság összdíjazását, így az eddigi 15 millió euró helyett idén 30 milliót osztanak szét a csapatok között. Az egyik legnagyobb sportszergyártó vállalat, az Adidas bejelentette, hogy ugyanannyi pénzzel támogatja a vb alatt a szponzorált válogatottjait, mint a férfiaknál. A házigazda Franciaország sem panaszkodhat, ugyanis eddig több mint 720 ezer belépőt sikerült értékesíteni, ez a szám pedig még biztosan emelkedni fog. 

Az egész világon egyre népszerűbb lesz a női foci: Európában, Spanyolországban egy Atlético Madrid-Barcelona bajnoki összecsapáson megdőlt a klubrekord, valamivel több, mint 60 000 ember látogatott ki a stadionba. Magyarországon a női NB I-et (Jet-Sol liga) már tévében közvetítik, de sok alsóbb osztályú bajnokság is van a Pest megyei háromnegyed pályás bajnokságtól kezdve az utánpótlás bajnokságokon át a Bozsik-tornáig. Most már rengeteg lehetőségük van a lányoknak arra, hogy képességeiknek megfelelő tornákon bizonyítsanak.

A női futball népszerűsége eddig nem látott magasságokban van, egyre nagyobb kultúrája lesz, egyre több lány kezd el focizni a különböző utánpótlás-korosztályokban. A fizetések, díjazások között azonban továbbra is óriási a szakadék, ezen kell változtatni az elkövetkező években a különböző labdarúgó szövetségeknek. A norvég szövetség 2017 decemberében történelmi szerződést kötött a férfi és női szakággal. A következő évtől ugyanannyi támogatást kaptak a nők, mint a férfiak.