Mindössze hat percnyi anyagot tett közzé a Spiegel és a Süddeutsche Zeitung abból a több mint 6 órás videóból, amelyet 2017. július 27-én vettek fel ismeretlenek egy ibizai villában. De ez a hat perc elegendő volt ahhoz, hogy megbuktassa a néppárti-szabadságpárti kormányt, s Sebastian Kurz kancellár szombaton este bejelentse új, idő előtti választások kiírását. Alkancellárja, Heinz-Christian Strache már délelőtt lemondott, s nem csupán állami tisztségéről, hanem a szabadságpárt (FPÖ) vezetéséről is. Visszalépett „tettestársa”, Johann Gudenus parlamenti frakcióvezető is, aki a spanyolországi megbeszélésen a tolmács szerepét töltötte be legjobb barátja mellett.
Az FPÖ-ben „orosz szakos”, német nacionalizmust hirdető nemesi famíliából származó Gudenus mutatta be főnökének a videón mint orosz oligarcha szereplő csinos nőt is, aki az alsó-ausztriai család földjét akarta eredetileg megvenni „remek” áron, s ebből a kapcsolatból fejlesztették ki a nagy üzletet. A Kleine Zeitung című napilap szerint a 250 ezer eurónyi illegális pénz befektetését színlelő, oroszul és angolul beszélő nővel kapcsolatban a pártelnök először bizalmatlan volt, csapdát sejtett, de harcostársa eloszlatta a kételyeit, így jött létre a spanyolországi találkozó.
Az anyag közzétételén dolgozó két német újság azért határozott közösen a hat percről, mert úgy gondolták, elég a közérdekű tartalmat megmutatni: a bűnös pénz elfogadásának, a sajtó megvesztegetésének, a számvevőszék kijátszásának szándékát. A Süddeutsche főszerkesztője elmondta, a videóért nem fizettek, készítőiről pedig nem beszélnek.
Még saját feleségéről is mondott rosszakat, amiért szombat délelőtti lemondásakor szégyenkezve kért bocsánatot. Úgy tűnt, a politikus rendkívül megviselt, s önkritikusan azt mondta, éretlen tinédzserként akart csillogni vendége előtt.
Strache lemondásakor ezrek gyűltek össze a Ballhausplatzon, a kancellári hivatal előtt, az emberek Sebastian Kurzra vártak, hogy megmondja, merre tovább. A 32 éves politikus azonban csak este 8 óra előtt állt a nyilvánosság elé, s jelentette be az előrehozott választásokat. Addig állítólag a koalíció fenntartásával próbálkozott új személyekkel.
Javaslatát azonban az FPÖ elutasította. A Kurz vezette néppártnak, amelyből a korábbi nagykoalíció híveit rég kiszorították, nagyon rossz a kapcsolata az egykori partner szociáldemokratákkal (a kancellár 17 hónapja nem állt szóba az SPÖ vezetőivel), nem jön tehát szóba koalíciós partnercsere, csak az előre hozott választás lehetősége.
Ehhez adta áldását az osztrák elnök, Alexander Van der Bellen is, aki szombat esti rövid beszédében igazi államfőhöz méltó üzenetet intézett a lakossághoz. Hangoztatta, hogy a videón viselkedő két politikus az intézményekbe vetett bizalmat törte meg, e nélkül pedig nincs demokrácia.
Hasonlóképpen nyilatkoztak az osztrák tartományi vezetők is, akik pártállástól függetlenül visszataszítónak minősítették a rejtett kamerával készített felvételeket. Európa szélsőjobboldali pártjainak politikusai egyszerű belpolitikai ügynek igyekeztek beállítani a botrányt, az osztrák ellenzéki pártok viszont Kurz felelősségét hangoztatták.