Az alábbi közleményt adta ki 2017 tavaszán a DK: „A Demokratikus Koalíció 2018 után munkaszüneti nappá fogja nyilvánítani május 9-ét, hogy minden európai magyar polgár szabadon, saját akarata szerint ünnepelhesse az Európa Napot!” Ebből a mondatból az a remény is kiszüremlett, hogy 2018. április 8-át – a parlamenti választást - követően a DK a törvényhozásban meghatározó szerepet játszhat, és a Balog tiszteletes-miniszter által kiharcolt „nagypénteki győzelem” után újabb munkaszüneti nap beiktatására kerülhet sor hazánkban.
Mint ismeretes, tavaly áprilisban nem következett be a politikai fordulat Magyarországon, de mi ettől függetlenül május 9-én is szabadon, saját akarat szerint emlékeztünk meg az Európai Unió alapjait lefektető Schuman-nyilatkozat (1950) évfordulójáról, az alapítók iránti tisztelet, illetve az egységes Európába vetett hit jegyében. Csaknem 70 éve ismerte meg a világ a méltán híres és elismert francia külügyminiszter tervét, miszerint az alapító tagállamok (azaz Franciaország, Nyugat-Németország, Olaszország, Hollandia, Belgium és Luxemburg) szén- és acéltermelésüket rendeljék egy közös főhatóság, az Európai Szén- és Acélközösség (más néven: Montánunió) alá, amely a későbbi Európai Unió fundamentumát képezte. Érvényes gondolatként él ma is, hogy „A világbékét csak úgy lehet megőrizni, ha az azt fenyegető veszélyekkel arányban álló kreatív erőfeszítéseket teszünk. (…) Konkrét megvalósításokra, de mindenekelőtt a tényleges szolidaritást megteremtésére van szükség.”
Manapság sokan keverik május 8. és május 9. tartalmát. Az Európa-nap (május 9.) az EU országaiban nem munkaszüneti, hanem jeles emléknap, amely öt évvel a II. világháború befejezése után keletkezett fontos dokumentumra és elképzelésre hívja fel a figyelmet. Május 8. - a Győzelem napja - Franciaországban és Csehországban viszont nemzeti ünnep, így náluk értelemszerűen munkaszüneti nap. Európa sok országában is megünneplik a II. világháború kontinentális befejezésének napját, mivel 1945. május 8-án kapitulált a náci Németország hadserege a szövetséges haderők előtt. A szovjet-orosz érdekkörbe tartozó államok - hivatkozva az időeltolódásra is – csak 9-én tartottak/tartanak katonai parádét a Nagy Honvédő Háború hősei tiszteletére. Mi, magyarok világháborús katonai sikerekkel nem büszkélkedhetünk, ezért a Győzelem napja nálunk nem nagyon lelhetett otthonra.
2019. május 7-én a Demokratikus Koalíció néhány képviselője – gondolom, figyelemmel a céldátumra és az élesedő kampányra – parlamenti előterjesztést nyújtott be az Országgyűlés elnökéhez „Egyes törvényeknek az Európa-nap munkaszüneti nappá történő nyilvánításával összefüggő módosításáról” címmel. Részlet az indoklásból: „A kormányfők 1985-ös milánói találkozójukon elhatározták, hogy ez a nap legyen „Európa-nap” mely minden tagország minden állampolgárához szól. Ezen a napon az uniós intézmények megnyitják kapuikat a nagyközönség előtt. A nyílt nap célja, hogy a polgárok betekintést nyerjenek az európai uniós intézmények munkájába. A törvényjavaslat - e nap munkaszüneti nappá nyilvánításával – az Európa-nap méltó megünnepléséhez járul hozzá.”
A gondolat aktuális, a szándék nemes. A közeli megvalósulás esélye – tekintettel a parlamenti erőviszonyokra is - viszont igen szerény, és ezért úgy érzem, hogy sokkal előbb lesz munkaszünet Nagyboldogasszony napján vagy december 24-én, mint az Európa-napon. De ha – valami kontinentális szintű politikai földcsuszamlás következtében - május 26. után rövid időn belül megalakulhat a DK által (is) erőteljesen favorizált Európai Egyesült Államok, akkor nem lesz akadály, és valamennyi tagország örömmel támogatni fogja a május 9-i munkaszüneti napot, ezzel is emléket állítva Robert Schumannak és nagy ívű terve megvalósulásának.
Nem vagyok az új munkaszüneti napok beitatásának lelkes pártolója, ellenkezőleg: általában elutasítom az éves munkaidőalap nem szakmai alapon történő változtatását, főleg annak rövidítését. De most kivételt teszek, mert hatalmas a tét, és történelmi a kérdés. Vajon Magyarország a következő évtizedben megbecsült és teljes jogú tagja lesz-e az európai népek integrált közösségének, vagy sem? Ha igen, akkor – istenuccse - jöjjön a DK javasolta munkaszüneti nap (kerül, amibe kerül), de ha szégyenszemre (megint) partvonalon kívülre kerülünk, akkor engem abszolút hidegen hagy, hogy melyik nap a fizetett ünnep, és melyik nem. De addig is bízzunk az egységes és együttműködő közösség erejében, sikerében. Hajrá Magyarország! Hajrá Európa! Éljen Május 9.!