Ausztria;Heinz-Christian Strache;

2019-05-20 09:17:52

A politikai bukás után börtön is fenyegeti Strachét?

A bécsi ügyészség már vizsgálatot indított az ügyben.

Ausztriában felvetődött a lehetősége annak, hogy büntetőjogilag is felelősségre vonhatják Heinz-Christian Strachét, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökét, valamint a vasárnap a pártból is kilépett volt frakcióvezetőt, Johann Gudenust a péntek este kikerült botrányos videofelvétel kapcsán, amelyből kiderült: Strache vissza akart élni hatalmával, meg akarta sérteni a pártfinanszírozási törvényt, az Orbán Viktoréhoz hasonló médiaimpériumra törekedett.

A Der Standard szakértőkre hivatkozva azonban azt írta, aligha fenyegeti börtön a két politikust, jogi értelemben ugyanis nem lehet felelősségre vonni őket. Azt azonban mindenképpen meg kell vizsgálni, milyen mértékben sértették meg a pártfinanszírozási törvényt.

A bécsi ügyészség vizsgálatot indított az ügyben, szakértők szerint azonban büntetőjogilag nehéz lesz kifogást találni méghozzá azért, mert amikor még a felvétel készült, egyik politikus sem volt felelős pozícióban. A busás állami megrendelések ígérete csak a jövőre vonatkozott, ami miatt még nem lehet jogi szempontból is elítélni őket. Bár a nő bevallotta, hogy a befektetendő pénz egy része pénzmosás révén keletkezett, ez sem képezheti jogi felelősségrevonás alapját, mert nem folyt pénz az FPÖ kasszájába.

Közben a Süddeutsche Zeitung újabb részleteket közölt a felvételből. Ebből az FPÖ orosz kapcsolatairól lehet többet megtudni. Strache, miután 2005-ben pártelnökké választották, találkozott Maxim Sevcsenkóval, Vlagyimir Putyin orosz elnök tanácsadójával és egy tervet vázolt fel arra, hogyan működhetnének együtt. Strache elmondta, gyakran volt Moszkvában, vannak is jó barátai, „mindannyian jó fickók, végtelen mennyiségű pénzük van, ismernek és szeretnek minket” – hangoztatta.

Ma is sűrű nap lesz az osztrák belpolitikában. Alexander Van der Bellen köztársasági elnök megkezdi a konzultációkat a pártokkal az előrehozott voksolásról, melynek időpontjaként vasárnap szeptember elejét jelölte meg. Elsőként Pamela Rendi-Wagnerrel, a szociáldemokraták elnökével tanácskozik. Sebastian Kurz kancellár délután fél 1-kor sajtónyilatkozatot ad ki, előzőleg, 11 órakor az FPÖ nyilatkozik. El kell dőlnie annak, milyen összetételű kormány irányítsa az országot az idő előtti voksolásig. Minden Herbert Kickl belügyminiszter személyétől függ. Sebastian Kurz ugyan tovább kormányozna a szabadságpárttal, ám menesztené Kicklt, akivel már korábban megromlott a viszonya. Erre utalt az osztrák televízióban, az ORF-ben Gernot Blümel néppárti kancelláriaminiszter is. Az FPÖ azonban ragaszkodik a személyéhez, s a párt a kancellár tudomására hozta: ha Kicklnek mennie kell, akkor a párt az összes miniszterét visszavonja a kormányból.

Minden jel arra vall, hogy a kormányzás az FPÖ nélkül folytatódik, mivel a néppárttal való viszony nagyon megromlott. Az FPÖ frakcióvezetője, Walter Rosenkranz éles bírálatokkal illette az ÖVP-t, mert szerinte eredetileg arról volt szó, hogy Strache lemondása után folytatódhat a közös kormányzás. Miután azonban bejelentette távozását, a szombati nap folyamán az ÖVP már Kickl menesztését is követelte. Ezt azonban, mint mondta, az FPÖ már nem engedi, nem hagyja a párt, hogy „az orruknál fogva rángassák őket”.

Az ÖVP a jelek szerint megosztott abban, hogyan képzeli el a jövőt az FPÖ-vel kapcsolatban. Míg hétvégén több politikus azt közölte, elképzelhetetlennek tartanak egy új koalíciós együttműködést a szabadságpárt, másként nyilatkozott a felső-ausztriai néppárti tartományi vezetők, Thomas Stelzer, aki nem zárná ki a lehetőségét ennek. Mint fogalmazott, a választók kezébe kell adni a döntést.