Fel kellett függeszteni az informatikai beszerzéseket a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, egy ideig nem vehetnek ilyen jellegű eszközöket, szoftvereket, szolgáltatásokat - derül ki a hvg.hu birtokába került belső levélből.
Egy friss jogszabály-módosítás miatt ugyanis már kötelező a Rogán Antal alá betagolt új Digitális Kormányzati Ügynökség portálján keresztül intézni a beszerzéseiket, de a műszaki egyetem kancellárjának tájékoztatása szerint éppen csak maga az elektronikus rendszer nem készült el.
Tiltani egyszerűbb volt, mint fejleszteni
A kormányrendelet ráadásul tartalmaz előírásokat 15 millió forint alatti és 15 millió forint feletti értékű beszerzésekre is, és vonatkozik az EU-támogatásból pénzelt vásárlásokra - vagyis gyakorlatilag a beszerzések többségét már csak így lehet intézni. A szabályozás arra is kitér, hogy idén április 18-tól informatikai tárgyú beszerzés csak ilyen módon, az előírások betartásával hajtható végre”, az ettől eltérően létrejött szerződés semmis.
- olvasható az egyetemi vezetés május eleji tájékoztatásában.
A lap úgy tudja, hogy a BME inkább befagyasztotta az informatikai tárgyú beszerzéseket, minthogy önhibájukon kívül valamilyen szabálytalanságra kényszerüljenek.
Így viszont komplett számítástechnikai laborok esnek el a fejlesztés lehetőségétől, csak azért, mert az állam nem biztosítja a beszerzésekhez szükséges rendszert, de közben annak használatát követeli meg.
Bátran hallgatnak
A hírportál levélben is megkérdezte az egyetemet a kialakult helyzetről. A BME kancellárja - az intézmény sajtós munkatársától származó információk szerint - válaszolt is a kérdésekre, csakhogy ezt még jóvá kell hagynia az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi). Ezt azonban Kásler Miklósék a cikk megjelenéséig valószínűleg nem adták meg.
Mivel a belső levélből arra lehet következtetni, hogy a portál híján gyakorlatilag minden, ennek használatára kötelezett költségvetési szerv ilyen jellegű beszerzése elakadt, a lap megkereste a Miniszterelnöki Kabinetirodát, de Rogán Antal tárcája szintén azt a megoldást választotta, hogy egyáltalán nem reagált a megkeresésre.