kilakoltatás;családok;

2019-06-04 14:07:05

„A Népjóléti Bizottság elvesztette morális jogát arra, hogy népjólétinek nevezzük”

A fideszes többség újból megakadályozta, hogy a parlament tárgyalhasson a gyermekes családok kilakoltatását megakadályozó törvényjavaslatról.

Leszavazta keddi ülésén az Országgyűlés Népjóléti Bizottságának fideszes többsége, hogy az a parlament elé kerülhessen az a Város Mindenkié (AVM) és az Utcajogász Egyesület által kidolgozott törvényjavaslat, amely első lépésként legalább a gyermekes családok esetében felszámolná az elhelyezés nélküli kilakoltatások gyakorlatát. Ezzel már hatodik alkalommal szabotálták el, hogy az Országgyűlés érdemben tárgyalhasson a javaslatról.

– Az ülésen elhangzott, hogy mi egy „ellenzéki csoport” vagyunk. Ehhez annyit tennék hozzá: valóban, mi az elhelyezés nélküli kilakoltatások ellenzéke vagyunk – mondta az ülést követő sajtótájékoztatón Misetics Bálint, az AVM aktivistája. Hozzátette: továbbra is bízik abban, hogy a kormánypártok előbb-utóbb támogatni fogják a javaslatukat. Misetics szerint a társadalom kétharmada nem nézi jó szemmel a gyerekes családok elhelyezés nélküli kilakoltatását; a gyerekek nemcsak otthonukat veszítik el, hanem családjukat is, hiszen a család kilakoltatása után a gyerekek gyakran állami gondozásba kerülnek.

– A fideszes képviselők egyáltalán nem mérlegelték, hogy itt családokról van szó. Látták, kik a benyújtók, és azonnal leszavazták a javaslatot – erről Szél Bernadett független országgyűlési képviselő beszélt. Szél mellett Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke, valamint Csárdi Antal (LMP) próbáltak segíteni a civileknek, hogy a törvényjavaslat az Országgyűlés elé kerülhessen. – A mai napon kiderült, hogy a Fidesznek a gyermek az utolsó. A Népjóléti Bizottság pedig elvesztette morális jogát arra, hogy népjólétinek nevezzük – fogalmazott Csárdi.

Május 17-én az ellenzéki képviselők rendkívüli parlamenti ülést is összehívtak az ügyben, ám a kormánypárti képviselők padsorai üresen maradtak.

Ha a parlament elfogadná a javaslatot, akkor a települési önkormányzatoknak kötelezettsége lenne megfelelő elhelyezést biztosítani a kilakoltatás által fenyegetett vagy lakhatásukat elvesztett gyermekes családoknak, és az önkormányzati bérlakások és a lakáshiteles ügyek esetében már a lakáskiürítés bírósági elrendelésére se lenne lehetőség abban az esetben, ha az egy gyermekes család elhelyezés nélküli kilakoltatásához vezetne.