hajóbaleset;

- Hableány-tragédia: elindult Budapestre az úszódaru, ami kiemelheti a roncsot (videó)

Közép-Európa legnagyobb ilyen eszköze araszol a Margit híd felé, a Clark Ádám 200 tonnát is elbír. Az M1 tudósítója szerint szerdán már semmiképpen nem fogják kiemelni a hajóroncsot, de várhatóan csütörtökön sem.

Úton van van Budapest felé az úszódaru, amivel megpróbálhatják kiemelni a tragikusan elsüllyedt Hableány roncsait a Dunából, írja a köztévé honlapja. A Clark Ádám reggel fél hétkor indult el Komáromból, és nagyjából 11-12 kilométeres óránkénti sebességgel úszik. A hajókapitány a komáromi vasúti összekötő híd, mint az egyik legkritikusabbnak tartott pont kapcsán elmondta a kemma.hu-nak: szerencsésen és minden gond nélkül átjutottak alatta. Erről videó is készült:

A Clark Ádám kapitánya szerint délután három órára ér Budapestre az úszódaru.

A speciális úszódaru leengedett gémmel 50 m hosszú és 20 m széles, 2006-os átépítése óta 200 tonna teherbírású, ezzel a legnagyobb ilyen jármű Közép-Európában

A Clark Adam hídépítő daru

Az M1 szerda délelőtt arról számolt be, hogy már elhagyta Esztergomot a Clark Ádám hajódaru, de egy előtte haladó ukrán teherszállító hajó kicsit lassítja a haladását. A csatorna motorcsónakból követő tudósító azt mondta: a hajódaruval nem szeretnék megelőzni a teherszállítót, emiatt egy „icipicit” vissza kellett venni a sebességből. Eddig körülbelül 8-8,5 csomóval haladt a hajódaru, most körülbelül 7 csomóval megy, azaz óránként 12-13 kilométerrel – közölte, hozzátéve, hogy a lassulás ellenére is „tempósan” haladnak.

Később a csatorna tudatta, hogy várhatóan délután 4 óra körül érkeznek meg az újpesti dokkhoz, ahol le is horgonyoznak, mert még mindig elég magas a Duna vízállása, így nem tudnák megközelíteni a baleset helyszínét. Egy másik riporter a Margit hídtól bejelentkezve a műszaki mentés vezetőjére hivatkozva azt mondta, a búvárok szerdán már nem merülnek, mert a napra kitűzött feladatokat elvégezték. A következő feladat a Hableány teljes stabilizálása lesz, hogy a sodrásban ne mozduljon el a hajóroncs. A szakemberek a helyszínen azt mondták, szerdán már semmiképpen nem fogják kiemelni a hajóroncsot, de várhatóan csütörtökön sem.

Eleinte az óvodapedagógia területén volt hiány, most a természettudományos szakok kerültek sorra. Nem is csoda, hogy kevesen állnak tanfelügyelőnek: különdíjazás nem jár a több munkáért.