A Facebookon, privát csoportokban kereskednek lopott műkincsekkel, tárta fel a BBC akadémikusokkal közösen folytatott oknyomozása. Amr al-Azm régészprofesszor, aki kénytelen volt elmenekülni Szíriából és most egy amerikai egyetemen dolgozik, azt állította a BBC riporterének, hogy olyan római mozaikok, amik még mindig a föld alatt vannak, a Facebookon megvásárolhatók. Al-Azm összesen több ezer tagot számláló Facebook-csoportok százait tanulmányozta két évig. „Azt látjuk, hogy robbanás történt a Facebook-felhasználók, csoportok számában, ezek nemzetek felettiek, és a hagyják, hogy működjenek. Az internetes médiumot arra használják a társalgók, hogy felvilágosítsák egymást, hol és hogyan találhatók meg az értékes műkincsek” – magyarázta. Egyik esetben arra figyelmeztették egymást, hogy vigyázzanak, mert egy bizonyos sírt el kezdtek kiásni, amely beomolhat, de megrendelések is mentek a szociális médián keresztül. A kiajánlások a Facebookon történnek, de a valóságos üzletek már off-line, a közösségtől elzárva zajlanak. Az ország régészeti igazgatója szerint a Szíriában felkínált régiségek 70 százaléka hamisítvány, de akad néhány nagyon értékes darab is közöttük. A BBC vizsgálatát követően 49 csoportot megszüntetett, de Amr al-Azm szerint sok még mindig működik.
A kereskedelem azonban nem csak az interneten zajlik. Törökországon keresztül évszázadok óta vezetnek a csempészutak, a török rendőrség szerint több millió dollár értékű műkincs hagyta el Irakot és Szíriát rajtuk keresztül. A szigorúbb határintézkedések és az Iszlám Állam legyőzésének ellenére azonban még mindig folyik az illegális kereskedelem. A BBC-nek erre egy olyan régész segítségével volt rálátása, aki négy évvel ezelőtt menekült el egy Isis által ellenőrzött területről. Az álnéven szereplő férfi olyan találkozókon vesz részt, ahol a közvetítők tárgyaltak az eladókkal. „Tudom, hogy ez nagyon veszélyes, ezek úgy működnek, mint egy maffia hálózat”- mondta Abu Musa.
„Szörnyű, ami Szíriában történik, amit most tönkretesznek, az örökre elveszik. Minden harcoló fél bűnös abban, ami ezen a téren ott történik” - jegyzi meg John Simpson a British Múzeum Közel-Keleti Osztályának kurátora. Az UNESCO megállapítása szerint az Iszlám Állam (IÁ) ipari méretekben űzi a fosztogatást, amelyet finanszírozási forrásként használnak, de azt csak becsülni lehet, milliós vagy milliárdos méretekben dolgoznak. Azt sem lehet pontosan tudni, hova kerülnek a műkincsek, mert eltűnnek a nagyközönség szeme elől. Spanyol rendőrök tavaly egy barcelonai rajtaütésben olyan szarkofágokat és mozaikokat foglaltak le, amelyek Egyiptomból és líbiai görög-római lelőhelyekről származtak. Akkor két műkereskedőt tartóztattak le azzal a váddal, kapcsolatban álltak egy IÁ közeli csempészkörrel. A többiek, akik folytatják a törvénytelen működést, jól megélnek a konfliktusokból és a rend hiányából.