kézilabda;

2019-06-17 12:30:00

Nemzeti Kézilabda Akadémia: nem középiskolás fokon

Az állam komoly összeget költ a sport infrastrukturális fejlesztéseire, ezek egyik sokat vitatott pontja az akadémiai képzéseket érinti. Kell vagy nem, van-e haszna vagy csak pénzkidobás az egész, és egyáltalán: mikor jön el végre az az idő, amikor az akadémiákról kikerülő fiatalok végre rárúgják az öltözőajtót az idősebb válogatott játékosokra?

A sportágba áramoltatott állami források nagyságrendje ugyan kisebb a labdarúgás támogatására fordított összegnél, azonban a sportág második helye évek óra megkérdőjelezhetetlen a pénzügyi rangsorban. Az akadémiai képzés itt is elindult, az egyik legjelentősebb bázis a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA). Az alapító a korábbi férfi és női szövetségi kapitány, jelenleg a Testnevelési Egyetem rektoraként ismert Mocsai Lajos, akinek ötlete 2012-ben érte el a döntéshozók ingerküszöbét. A megalakulás után 2013 nyarán indult az első évfolyam képzése, majd egy évvel később megszületett az akadémia első korosztályos bajnoki címe is, amelyet a leány serdülőcsapat nyert.

A jelenlegi ügyvezető Mocsai Lajos fia – a 190-szeres válogatott, évekig a világ legerősebb bajnokságában, a Bundesligában edződött – Mocsai Tamás. A NEKA a bő egy évtizede használaton kívül álló egykori MÁV üdülő vízparti területén, illetve a parti út túloldalán vetette meg a lábát, itt található az NB I-es meccsek lebonyolítására alkalmas, három játéktérrel és mobil lelátóval is ellátott sportcsarnok. A bázison százharminc, 13–20 év közötti sportoló tanul és kézilabdázik, fele-fele arányban fiúk és lányok. A komoly sporttudományos háttérrel kidolgozott edzéstervek egyénre szabottak, a növendékek iskolai eredményeire 11 kollégiumi tanár figyel.

A bentlakásos iskolaként működő akadémia két és fél hektáron, gyönyörű vízparti környezetben elterülő lakóparkjában állnak a kollégium épületei. A csarnokban van a komoly eszközökkel felszerelt rehabilitációs és rekreációs részleg, a konditerem, illetve a magyar utánpótlás-válogatott edzőtáborát is magába foglaló hotelszobák, melyek az itt edzőtáborozó csapatoknak nyújtanak kényelmes szálláshelyet.

A modern diagnosztikai eszközökkel, szaunákkal, ülőfürdőkkel felszerelt rekreációs részleg mellett a rehabilitációs egységben antigravitációs futópad és járásdiagnosztikai készülék segíti a játékosok állapotfelmérését, gyógyulását. A rehabilitációs központot nem csak az akadémiai tanulók, hanem a válogatott játékosok is használhatják, itt kezelték például a térdműtét után lábadozó Tomori Zsuzsát, aki ezután a Győrrel idén megnyerte a Bajnokok Ligáját. De az Ambros Martín vezette orosz Don Rosztov is ezt a helyszínt választotta bázisul, amikor az akklimatizációt elősegítendő már a budapesti Final Four előtt egy héttel Magyarországra érkezett.

A NEKA csapatai eddig 18 korosztályos bajnokságot nyertek. Az idei eredmények látványosak: tíz együttes hét bajnokságban indult, és a hat évvel ezelőtti megalapítása óta ez a szezon volt az akadémia legeredményesebb éve. Mind a négy korosztályos bajnokság döntőjébe bejutottak, ebből kettőt megnyertek, kettőben pedig ezüstérmesek lettek. Az edzői stábban EHF-mesteredzők dolgoznak, a szakmai szürkeállományon nem lehet fogást találni, a NEKA nyolc szakembere ténykedik valamelyik válogatott mellett. Az intézményt persze leginkább az eredmények minősítik: több mint ötvenen játékost adtak eddig a különböző korosztályos válogatottakba.

Az idáig tartó út nem volt zökkenőmentes, az első évben harminc jelentkezőből hatot tudtak kiválasztani, és három pótfelvételit kellett tartaniuk, hogy beteljen a létszám; ma már több mint tízszeres a túljelentkezés az intézménybe. A diákok térítésmentesen kapnak világszínvonalú kiszolgálást, szakmai hátteret és képzést. Életkortól függően a Boglári Általános Iskolában vagy a Mathiász János Gimnázium és Szakközépiskolában, illetve a fonyódi Mátyás Király Gimnáziumban tanulnak a reggeli és az esti edzés között.

Alapelv, hogy ha már a gyereket kiemelik a családjából, megszokott életteréből, akkor Bogláron elfogadó, támogató közösség fogadja. Ez azért fontos, mert egynémely felfogás szerint a bentlakásos akadémiákat meghaladta a kor, és ez elavult módszer. Erre persze lehet azt mondani, hogy egy kétmilliós nagyvárosban nyilván jobb, ha hazamegy a gyerek a napi két edzés és iskola után, de ez vidéken a távolságok miatt nem megoldható. 

A NEKA első felnőtt válogatottja az FTC beállósa, Pásztor Noémi, aki két hete az osztrákok elleni vb-selejtezőn pályára lépett, és gólt is dobott. Ugyancsak Bogláron nevelkedett a Győrrel már kétszeres BL-győztes, jelenleg is csak húsz éves Fodor Csenge. A tavalyi U20-as világbajnokságot nyert csapatból heten indultak innen, míg az ifi vb-n ezüstöt nyert gárdából hatan pallérozódtak a NEKA-ban. Bogláron akkor boldogok, ha diákjaikra lecsapnak 18 éves korukban a csapatok. 

Mindezek üzemeltetése pénzbe, nem kevésbe kerül: a ma már alapítványi formában működő NEKA a központi költségvetésből évi 200 millió forintot kap, ehhez jönnek a taopénzek, illetve a cégektől, magánszemélyektől érkező felajánlások. Tavaly hozzávetőlegesen 800 millió forint volt a működési költség, de ez idén nyilván módosul, mert április elejével a NEKA átvette a létesítmények üzemeltetését a Nemzeti Sportközpontoktól, az összes költségvonzatával együtt.