Petőfi Irodalmi Múzem;Demeter Szilárd;

2019-06-18 08:15:00

Jön Demeter Szilárd első fesztiválja

Az ígéretek szerint a szabadság témakörét körbejáró eseményre több mint száz szerző érkezik.

„A főigazgatói pályázatomban volt egy lopott elem – több is, de ez deklaráltan lopott –, a nemzetközi irodalmi fesztivál ötlete. Ezt korábbról ismertem, tudtam, hogy a MISZJE meg akarja szervezni, én pedig támogattam az ötletet. Nagy szükségét láttam annak, hogy legyen egy nemzetközi nem könyv-, hanem irodalmi fesztiválunk. Ilyenünk még nincs. Ezért írtam alá a főigazgatói pályázatomba ezt az alpontot, velük egyeztetve. Elvittem a balhé részét, legalább rajtam leverték, hogy ez miért kell” – mondta el a PesText Nemzetközi Irodalmi Fesztivál sajtótájékoztatóján Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója. A Magyar Irodalmi Szerzői Jogvédő és Jogkezelő Egyesület (MISZJE) és a PIM szervezésében, a Visegrad Fund támogatásával megvalósuló, szeptember 25-től 28-ig zajló esemény fő céljaként a magyar irodalom nemzetközi kapcsolatainak elősegítését jelölték meg, elsősorban a Közép-európai színtérre, a környező országok irodalmára koncentrálva.

Demeter Szilárd, aki a 168 óra június eleji interjújában úgy fogalmazott, hogy „Nádasnak német nyelvterületen biztos olvasóbázisa van, máshol kevésbé népszerű” most hangsúlyozta, „áldatlan állapotnak” tartja, hogy a Közép-európai irodalom Németországon és a német fordításokon keresztül jut ki a könyvpiacra. Mindehhez érdemes figyelembe venni: az elmúlt években Nádas Péter mellett többek között Esterházy Péter, Darvasi László és Földényi László is nagy sikereket ért el Németországban. „Megváltoztatni nem tudjuk, kiegészíteni igen, ha a vertikális Frankfurtra figyelő könyvpiaci politikát egy picit horizontálissá alakítjuk”– tette hozzá. A 2020-ban induló Petőfi Irodalmi Ügynökség megalapításáig a múzeum „külügyi és irodalmi exportügyi tanácsadója” címet viselő Pál Dániel Levente hasonló gondolatokkal egészítette ki a főigazgatóét, hangsúlyozva, fel kell oldani a magyar írókban lévő frusztrációt. Bár sok szerző elhitte, hogy a magyar nyelv nehéz helyzetben van, és az itt alkotó íróknak lehetetlen külföldre kijutni, ezt a gondolatot el kell oszlatni.

A hosszú távra tervezett fesztivál – az intézmény költségvetésében 2022-ig kijelölt helye van – első évében a környező, főként visegrádi országokra fókuszálnak, valamint több nem magyarul alkotó magyar szerzőt is meghívnak, köztük David Szalayt, Terézia Morát, Tibor Fischert és Barabási Albert László hálózatkutatót. Az ígéretek szerint a szabadság témakörét körbejáró eseményre több mint száz szerző érkezik, a PIM V4-es rezidens programjában résztvevő alkotók mellett Ausztriából, Romániából, Szerbiából, Horvátországból, Izraelből, Törökországból és Észak-Macedóniából is. A rendezvény szervezői irodalmi pályázatot is meghirdettek, amelyre július végéig jelentkezhetnek az érdeklődők.