Ámon isten fejét formázó, Tutanhamon fáraó jellegzetességeit viselő egyiptomi barna kvarcit szobor az Újbirodalom idejéből, nagyjából időszámításunk előtti 1333-1323-ból eladó – hirdeti oldalán a neves londoni Christie’s aukciós ház. A több mint három évezredet viszonylag épségben átvészelő, nagyjából 28,5 centiméteres műritkaság július 4-én kerülne kalapács alá, értékét körülbelül 4 millió fontra (másfél milliárd forintra) becsülik. Minden bizonnyal lenne is, aki fizetne érte ennyit, csakhogy eredeti gazdája kéri vissza a tulajdonát. Egyiptom szerint a műtárgyat ellophatták, ezért az aukció leállítását kérték. A kairói Régiségek Minisztériuma levélben fordult a Christie’s-hez és az UNESCO-hoz, londoni nagykövetségük pedig a brit külügyminisztériumnál kopogtatott, azt követelve, hogy igazolják a szobor eredetét és szolgáltassák vissza.
Az aukciós ház válaszközleményében emlékeztetett, hogy az efféle ősi tárgyak eredete természetükből adódóan nem követhető vissza évezredeken át, egyúttal biztosítottak mindenkit, hogy a nemzetközi jognak megfelelően járnak el. A szóban forgó Tutanhamon szoborról annyit tudni, hogy jelenleg az úgynevezett Resandro egyedülálló német magángyűjtemény része, amely már korábban is értékesített műalkotásokat. A Christie’s szerint előtte megfordult már néhány kézben.
Kairó álláspontja szerint egy bizonyos: legálisan nem kerülhetett ki az országból az értékes szobor. Egy 1983-as leletek védelméről szóló törvény szerint minden Egyiptomból eredeztethető régiség az állam tulajdonát képezi, magánjellegű tulajdonlásuk és a kereskedés velük tilos. Az újonnan felfedezett régiségek esetében a jogi környezet tehát egyértelmű, a kérdés az, mi a sorsa az évezredek során világszerte széthordott – ha úgy tetszik, szétlopott – műtárgyaknak? Az egyiptomi minisztérium mindenesetre árgus szemekkel figyeli az árveréseket és múzeumokat gyanús darabokra vadászva. Idén januárban sikerült is megakadályozniuk az I. Amenhotep fáraó kártusával ellátott több mint 3,5 ezer éves kőtábla aukcióját, amit még 1988-ban loptak el Luxorból és csempésztek ki az országból.