Orbán Viktor;Bosznia-Hercegovina;közmédia;Milorad Dodik;

Dodik balra, Orbán jobbra

- Orbánnal tárgyalt a boszniai elnök, de a közmédia majdnem elfelejtett szólni

Állítólag Áder és Szijjártó is beszélt Milorad Dodikkal. Mégis, mintha csak azért számolt volna be a találkozóról az MTI, mert az belföldön is lelepleződött.

Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta Milorad Dodikot, a háromtagú boszniai államelnökség soros, szerb elnökét - számolt be az MTI kedden, több mint két órával azután, hogy Orbán és Dodik sajtótájékoztatóját élőben közvetítette a szerb sajtó, és több mint 40 perccel azután, hogy az egyébként lényegében titkolt találkozóról kiszivárgott hírek megjelentek a 444.hu portálon.

A sajtótájékoztatóra meghívót a magyarországi szerkesztőségek nem kaptak, és - mint azt a portál írja - amikor külföldi hírügynökségek munkatársai érdeklődtek utána reggel, a kormány felől azt a választ kapták, hogy nem is lesz ilyen sajtótájékoztató. A találkozó tényéről pedig a közmédia mellett a kormány.hu sem írt, noha a 444.hu úgy tudja: 

Áder János is beszélt Dodikkal. Ám még a köztársasági elnök nyilvános programjában sem szerepelt az eszmecsere.

Sőt, a szerb sajtó szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is tárgyalt a szerb politikussal. Nem hivatalos információk szerint szerint a magyar politikusok

arról győzködték Dodikot, hogy ne akadályozza a NATO és Bosznia-Hercegovina közeledését.

Állítólag államfőknek kijáró biztosítással, 16 autóból álló konvojjal érkezett Magyarországra Dodik. A politikust különben a szerb nacionalizmus meghatározó alakjaként, és Vlagyimir Putyin orosz elnök feltétlen szövetségeseként tartják számon. 2017-ben az USA szankciós listájára került, a boszniai háborút lezáró daytoni béke végrehajtásának akadályozása miatt. Dodik nagy híve Radovan Karadzicnak, a háborús bűnei miatt életfogytiglani börtönre ítélt szerb hadúrnak is. 

"Orbán: intenzív kapcsolatokat kell kiépíteni Budapest és Banja Luka között"

A Magyarország és a boszniai Szerb Köztársaság közötti intenzív politikai és gazdasági kapcsolatok kiépítéséről is megállapodott Orbán és Milorad Dodik, derül ki végül is a közmédia beszámolójából. A találkozó után a magyar kormányfő kijelentette: Magyarországnak továbbra is támogatnia kell Bosznia-Hercegovina erőfeszítéseit annak érdekében, hogy az ország egysége erősödjön, és hogy minél jobb kapcsolatokat ápoljon az Európai Unióval, ezért a magas szintű kapcsolatok további erősítéséről állapodtak meg.

Tárgyaltak továbbá Magyarországnak a Bosznia-Hercegovinában élő szerbekkel való kapcsolatáról is, rögzítve: Budapest Szarajevó mellett Banja Lukával - ami a boszniai Szerb Köztársaság kormányzati központja - is kiépít intenzív politikai és gazdasági kapcsolatokat, mert azok jelenlegi szintje nem megfelelő.

Milorad Dodik kifejtette: a magyarországi szerbek arról tájékoztatták, a magyar állam mindent megtett annak érdekében, hogy a helyzetük sokkal jobb legyen, mint korábban. Hangsúlyozta továbbá, hogy Bosznia-Hercegovina és Magyarország között nincsenek nyitott kérdések.

"Mi az európai integrációs úton szeretnénk továbbmenni"

 - hangoztatta, és köszönetét fejezte ki, hogy Magyarország támogatja Bosznia-Hercegovina integrációs törekvéseit. Az elnök méltatta a jól fejlődő magyar-szerb kapcsolatokat, amivel a boszniai szerbeknek is további lehetőségek nyílnak az együttműködésre.

Bosznia-HercegovinaBosznia-Hercegovina két, nagy önállósággal rendelkező entitásból áll. Ezek egyike a főleg bosnyákok és horvátok lakta Bosznia-hercegovinai Föderáció, a másik pedig a főként szerbek lakta Szerb Köztársaság. A kettőt egy korlátozott jogkörű központi kormány köti össze.

A Kárpát-medence időjárásában lényeges változás nem várható, folytatódik nyári idő záporokkal, zivatarokkal.