Bank;Budapest;Puytin;

A volt KGST-bank épülete Moszkvában

- Putyinhoz köthető személynek lehet bejárása a hazánkba költöző IIB-bankhoz

Ez némileg árnyalja a képet, amit az Orbán-kormány fest a poszt-szovjet pénzintézetről.

Újabb részletek derültek ki a hamarosan Budapestre költöző poszt-szovjet Nemzetközi Beruházási Bankról (IBB), a bankban ugyanis megfigyelői státusza van a Vlagyimir Putyinhoz több szálon köthető VTB orosz pénzintézetnek – írja a Direkt 36. Ez az információ erősen árnyalja azt a képet, amit az Orbán-kormány igyekszik sugallni a pénzintézetről.

Az egykor a KGST-n belül működő IIB 2012-ben aktivizálódott újra, és Magyarország 2015-ös belépése után az Orbán-kormány kezdeményezte, hogy a bank helyezze Budapestre a székhelyét.

Ez hamarosan meg is fog történni, ami miatt sok nemzetközi kritika érte a kormányt a nyugati szövetségesek részéről. Orbán Viktorék azzal próbálták ezt visszaverni, hogy az IIB nem is orosz, hanem egy nemzetközi bank, mivel más kelet-európai EU- és NATO-tagállamok is tagjai.

A portál információi szerint azonban 

  • az IIB-ben az orosz államé a legnagyobb (45,5 százalékos) részesedés,

  • a bank vezetője is orosz,

  • a bank kubai ülésén megfigyelői státuszt szerző VTB Oroszország második legnagyobb bankja, amely a többségi állami tulajdon révén a Kreml befolyása alatt áll. A VTB felügyelőbizottságának elnöke Anton Sziljanov pénzügyminiszter.

  • az IIB és a VTB üzleti partnerségbe is került az évek során, a két bank vezetői is szoros személyes kapcsolatban állnak egymással.

  • az IIB-t irányító Nyikolaj Koszov és a VTB-t vezető Andrej Kosztyin több évtizede barátok. Mindketten diplomataként dolgoztak, és a nyolcvanas évek második felében a Szovjetunió nagy-britanniai képviseletén teljesítettek szolgálatot.

  • Kosztyin pedig személyesen is közeli kapcsolatot ápol Putyinnal.

A bank politikai kötődése vezetett ahhoz, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió a VTB-t (és az USA személyesen Kosztyint) is szankciókkal sújtotta az ukrajnai orosz agresszió miatt.

„A VTB valójában nem csak egy bank, hanem a Kreml érdekeit szolgálja. Kosztyin a kisujját sem emelné fel Putyin jóváhagyása nélkül”

– állítja Anders Aslund nemzetközileg is ismert svéd közgazdász, aki a 90-es években az orosz kormány tanácsadójaként dolgozott. Aslund szerint a bankvezetés politikai kötődéseire utal az is, hogy Kosztyin annak ellenére a helyén tudott maradni 2002 óta, hogy a bank egyébként pénzügyileg gyengén teljesít.

Megfigyelői státusz

A portál szerint a VTB azzal, hogy az IIB kubai találkozóján megkapta az általa kért megfigyelői státuszt a banknál, jogosultságot kapott ahhoz, hogy részt vegyen az IIB tanácsülésein és más rendezvényein, valamint hozzáférhet a bank egyes „nem bizalmas” dokumentumaihoz, ha az IIB igazgatósága ahhoz hozzájárul. Mint írják, nem a VTB az egyedüli olyan szervezet, amely megfigyelői státusszal rendelkezik az IIB-nél: ugyanilyen tagságot kapott a szintén az orosz állam tulajdonában álló Vnyesekonombank, az orosz és a kazah állam által alapított Eurasian Development Bank, és az orosz külkereskedelem támogatására létrehozott, állami Russian Export Center is. Rajtuk kívül a Bolgár Fejlesztési Bank és a Belarusz Köztársaság rendelkezik megfigyelői státusszal az IIB honlapja szerint.

Az IIB közölte, hogy szerintük a „megfigyelői státusz nem garantál hozzáférést semmilyen betekintéshez”. Amikor a portál rákérdezett, hogy a bank legfelsőbb döntéshozó fórumának számító tanácsüléseken való részvétel nem számít-e annak, azt állították, hogy a megfigyelők csak a fórumok nyilvános részein vehetnek részt. Az IIB szerint a megfigyelői státusszal rendelkezőknek csak ahhoz van joguk, hogy „a termékeiket és szolgáltatásaikat promotálják a bank részvényesei és partnerei felé”. 

A következő órákban rövid idő alatt jelentős mennyiségű csapadék hullhat.